Arpa ve buğday ağırlıklı rasyonlara enzim ilavesinin bıldırcınların performansına ve karkas özelliklerine etkileri
Effect of enzyme supplementation on the performance and carcass traits in quail fed barley and wheat based diets
  1. Tez No: 67273
  2. Yazar: İLYAS YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
III ÖZET Bu araştırma, arpa (A) ve buğday (B) ağırlıklı japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) rasyonlarına multienzim (E) uygulamasının çeşitli verim özelliklerine etkisini belirlemek için yapılmıştır. Denemede 540 adet, karışık cinsiyette, bir günlük japon bıldırcını kullanılmış, 0-3 haftalar arası %24 HP ve 3000 kcal/kg ME, 4-6 haftaları arasında %22 HP ve 3000 kcal/kg ME içeren karmalarla yemleme yapılmıştır. Araştırmada 6 değişik rasyon (1. B+E 2. B, 3. 2/3 B+1/3 A+E, 4. 1/3 B+2/3 A+E, 5. A+E, 6. A) kullanılmıştır. Hem B hem de A ağırlıklı rasyona enzim ilavesi ile canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışı 28. günde çok önemli düzeyde artarken (PO.01), 42.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF ENZYME SUPPLEMENTATION ON THE PERFORMANCE AND CARCASS TRAITS IN QUAIL FED BARLEY AND WHEAT BASED DIETS This research was conducted to determine the effect of exogenous multienzyme (E) supplementation to wheat (W) and barley (B) based diets on performance of Japanese quails. A total of 540 day-old mixed male and female Japanese quails were used in the study. They were fed isonitrogenic and isocaloric diets containing 24% crude protein and 3000 kcal/kg ME during the first 3 weeks of age and 22% crude protein and 3000 kcal/kg ME for 4-6 weeks of age. Six different treatments with 3 replications were used; 1) W+E, 2) W, 3) 2/3 W+1/3 B+E, 4) 1/3 W+2/3 B+E, 5). B+E, 6) B.