Fleet assignment and bank structure integration in airline scheduling problem
Havayolu tarife planlama probleminde bank yapısı ve filo atama entegrasyonu
  1. Tez No: 672974
  2. Yazar: MUHARREM ENİS ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÖZKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Göbek ve ispit (hub and spoke) uçuş modeline sahip havayollarında, uçuşların varış ve kalkışları genellikle, daha yüksek hacimli hava trafiğine daha düşük maliyetli hizmet sağlamak amacıyla şehir grupları halinde planlanmaktadır. Uçuş tarifelerindeki bu grup yapısına bank yapısı da denilmektedir. Bu tezin ana amacı bank yapısı içerisindeki uçuşların bağlantısallıklarını maksimize ederken optimal kalkış ve varış saatlerini havayolu slot kapasitelerine uygun olarak belirlemek ve karlılığı da maksimize etmek için optimum filo atamasının birlikte sağlanmasıdır. Bu tezin ilk bölümünde öncelikli olarak havayolu planlama sürecini ve alt problemleri detaylı bir şekilde tanımlanmıştır. Ayrıca özel bir uçuş planlama problemi olan havayolu bank optimizasyon problem de literature eklenmiştir. Bir bank yapısında uçuşların kalkış veya varış saatlerini değiştirerek bağlantılı uçuşlar arasındaki bağlantı sürelerini iyileştirmek için matematiksel bir model oluşturulmuştur. Oluşturulan matematiksel model, transfer yolcular için toplam bekleme sürelerini en aza indirmeyi amaçlar ve ana havalimanlarındaki slot kısıtlamalarına uygun uçuş tarifeleri oluşturur. Problem NP-hard olduğundan, benzetilmiş tavlama ve tabu search algoritmaları bank optimizasyonu problemini çözmek için uyarlanmıştır. Ayrıca Orta Doğu ve Avrupa uçuşlarını birbirine bağlayan bir bank yapısına sahip Türkiye merkezli büyük bir havayolunun veri setiyle vaka uygulaması sunulmuştur. Karşılaştırmalı sonuçlar, havayolları bank yapısı optimizasyonu için matematiksel modelin ve benzetilmiş tavlama algoritmasının kullanımı açısından umut vaat edicidir. Bu tezin ikinci bölümünde, havayolu bank optimizasyon problem ile filo ataması problemi entegre edilmiştir. Kurulan entegre matematiksel model ile, tarifede ilave güncellemeler yerine sıfırdan düzenli bir uçuş tarifesi üretilebilmektedir. Son olarak, entegre modelin mevcut tarifelerden daha iyi performans gösteren tarifeler oluşturma konusundaki yeterliliğini kanıtlamak için bank optimizasyon probleminde kullanılan veri setini tekrar kullanarak gerçek dünya vaka çalışması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In hub and spoke airline networks, flight arrivals and departures generally have a bank structure to increase connections among spoke cities through a hub airport in order to provide cheaper service for higher volumes of air traffic. Main objective of this thesis is to determine that routes in the banks are planned with the correct aircraft type, right departure and arrival time so as to maximize the passenger flow and the revenue flow of all destinations across the network and to fit the slot capacity of hub airport. In the first part of this thesis, Airline planning process and its subproblems are defined. Airline bank optimization problem which is a particular flight scheduling problem is introduced. A mathematical model is formulated for improving connection times among connecting flights by changing departure or arrival times of flights in a bank structure. The mathematical model aims to minimise the total waiting times for transfer passengers and generates flight schedules regarding slot constraints in the hub airports. Since the problem is NP-hard, Simulated annealing and the tabu search algorithms are adopted to solve the bank optimization problem. A real-world application with a major Turkish carrier dataset which has a bank structure that connects Middle East and Europe flights is presented. The comparative results are promising for the airlines bank structure optimization. In the second part of this thesis, airline bank optimization problem is integrated with fleet assignment problem. A particular flight scheduling problem is combined with a strategic airline planning problem concurrently in the airline industry. It has been aimed to provide clean-state schedules instead of providing incremental update. Lastly, real-world case study is repeated using the same dataset for bank optimization to exhibit the competence of the integrated model on generating schedules that outperform existing schedules.