The impact of agricultural cooperatives on circular economy and sustainability in the context of food supply chain models
Tarımsal kooperatiflerin gıda tedarik zincirleri bağlamında döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirlik üzerine etkisi
  1. Tez No: 673235
  2. Yazar: İREM BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, İşletme, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, tarımsal kooperatiflerin gıda tedarik zincirleri bağlamında döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirlik üzerindeki etkisini incelemektedir. Tarımsal kooperatiflerin bu iki faktör üzerindeki etkisi, literatür taranarak ve anket çalışması yapılarak incelenmiştir. 14 tarım kooperatifi, 2 üretici birliği, 1 tarım kooperatifleri birliği ve su ürünleri kooperatifleri birliğinden katılımcılar ile yapılan Evet/Hayır, açık uçlu ve 5 puanlık Likert ölçekli soruların yer aldığı 25 soruluk anket çalışmasına göre; tarım kooperatifleri sürdürülebilirliğe ve döngüsel ekonomiye katkıda bulunmaktadır: ancak gelecekte katkı miktarını artırmak için daha fazla farkındalık, yeşil teknoloji kullanımı ve teşviklere ihtiyaç vardır. Bu kapsamda, bu konuların çözümüne yardımcı olması için bir Tarımsal Kooperatif Tedarik Zinciri Modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of agricultural cooperatives on circular economy and sustainability in the context of food supply chains. The agricultural cooperatives' impact is explored by reviewing the literature and conducting a survey study. According to the 25-question survey study including Yes/No, open-ended and 5-point Likert scale questions made with the participants from 14 agricultural cooperatives, 2 producer unions, 1 agricultural cooperative union and aquaculture cooperatives association, it is found out that agricultural cooperatives do contribute to sustainability and circular economy, however, more awareness, green technology usage and incentives are needed to increase the amount of contribution in the future. In that regard, The Agricoop Supply Chain Model is proposed to help to solve these issues.