The impact of computerized dynamic assessment on students' achievement in reading comprehension
Bilgisayar temelli dinamik ölçmenin öğrencilerin okuduğunu anlama başarısına etkisi
- Tez No: 673323
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kökeni Vygotsky'nin sosyokültürel teorisine dayanan dinamik ölçme, öğrencilerin gelişimini desteklemek amacıyla farklı dolayımlama formları kullanarak öğretme ve ölçmeyi birleştiren bir yenilik olarak tanımlanabilir. Dinamik ölçmenin bilgisayar temelli kullanımı, bilgisayarların eğitimcilerin rolünü üstlenerek dolayımlama kaynağı olarak işlev görebilmesi avantajını sunar. Bu karma yöntemli vaka çalışması, bilgisayar temelli dinamik ölçmenin öğrencilerin okuduğunu anlama becerisi üzerindeki etkisini açımlayıcı sıralı desen kullanarak ortaya çıkartmayı hedefler. Bu desende, nicel veri sonuçlarına dayalı olarak yapılan çıkarımlara daha detaylı bir bakış açısı sağlayabilmek, çalışmanın her iki kısmında elde edilen sonuçlar arasında bir benzerlik olup olmadığını ortaya koyabilmek ve bilgisayar temelli dinamik ölçmenin etkisini etraflıca açıklayabilmek için nicel araştırma kısmını nitel araştırma kısmı takip eder. Araştırmacı bu çalışmayı Ankara'da bir vakıf üniversitesinin genel İngilizce dersi öğrencileriyle gerçekleştirmiştir. Pilot çalışmaya yönetim bilişim sistemleri bölümünden 23 öğrenci katılırken, tıp/diş (birleştirilmiş sınıf), eczacılık, hukuk, psikoloji ve uluslararası ticaret ve finansman olmak üzere altı bölümden toplam 130 öğrenci ana çalışmaya katılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında, seçeneklere ipuçlarının yerleştirilebildiği bir yazılım programı veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Öntest deneme ve kontrol gruplarında dinamik olmayan formatta uygulanırken, sontest deneme grubunda dinamik, kontrol grubunda herhangi bir değişiklik yapılmadan dinamik olmayan formatta uygulanmıştır. Bu aşamayı takiben, öğrenciler öntest sonuçlarına göre düşük, orta ve yüksek olarak başarı gruplarına ayrılmıştır ve yarı yapılandırılmış görüşmeler bu başarı gruplardan toplam 9 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öntest ve sontest sonuçları SPSS 24.0 programıyla analiz edilmiştir ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen verinin içerik analizinde MAXQDA programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, bilgisayar temelli dinamik ölçme öğrencilerin okuduğunu anlama becerisinin desteklenmesinde etkilidir ve öğrenciler bilgisayar temelli dinamik ölçme ile gerçekleştirilen okuma testlerinde, detayların ve hataların fark edilmesi konusunda ipuçlarından yardım alabildiği için daha iyi bir performans sergilediğini düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
Dynamic assessment (DA) which has its origins in Vygotsky's Sociocultural Theory can be defined as a breakthrough unifying the instruction and assessment with the purpose of promoting learners' development by means of different forms of mediation. The computerization of dynamic assessment offers the advantage that computers are able to play the role of educators and function as the source of mediation. The present case study aims to account for the impact of computerized dynamic assessment (C-DA) on students' achievement in reading comprehension by employing the explanatory sequential mixed methods design in which quantitative phase of the study is followed by the qualitative phase to provide a deeper insight into inferences on the basis of quantitative data and illustrate if an analogy lies between the results of both phases to clearify the impact of C-DA thoroughly. The researcher has conducted the study with the participants in general English course at a foundation university in Ankara. 130 freshmen students from 6 different departments which are medicine/dentistry (joint class), pharmacy, law, psychology, and international trade and finance participated in the main study while the piloting study was carried out with 23 participants from the department of management information systems. An online software program in which hints can be inserted by choice has been utilized as the data collection tool in the quantitative phase. The pretest in both the experiment and control group was implemented in non-dynamic format. On the other hand, the posttest was formed in dynamic format in the experiment group while the non-dynamic format remained unchanged in the control group. Next, the participants were categorized into achievement groups, labelled as high, mid and low in compliance with the results of the pretest, and the semi-structured interviews were conducted with 9 participants designated from each achievement group. The results of the pretest and posttest were analyzed through SPSS 24.0 and the software program MAXQDA was employed in the content analysis of data gathered from the semi-structured interviews. The results of the study have revealed that computerized dynamic assessment (C-DA) is efficacious in terms of fostering learners' achievement in reading comprehension and students are of the opinion that they were able to display a better performance in reading tests conducted via C-DA since the hints were helpful to notice further details and detect the mistakes.