Dünyada Türkiye'nin lojistik sektöründe rekabet gücünü artırmak açısından transit ticarete yönelik model önerisi
Model proposal for transit trade to increase competitiveness in Turkey's logistic sector in the world
- Tez No: 673447
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Köklü ticari geçmişine sahip ülkeler dış ticarette yalnızca ürettikleri ürünleri ihraç ederek değil, transit ticaret ve re-eksport yaparak ülkelerine döviz getirmekte, lojistik üsler kurarak ürünlerini hızlı, güvenli ve daha düşük maliyetlerle kapıdan kapıya zamanında teslim ile multimodel taşımacılık sistemleri kullanarak gerçekleştirebilmektedirler. Küresel ticarette ülke ekonomilerine büyük katkılar sağlayan lojistik üsler, uluslararası ticarette yeni trendlere bakıldığında, global ticarette başarılı olabilmek, dış ticareti geliştirebilmek ve lojistik üslerin bulundukları bölgelerde sağladıkları gelişim ve istihdamın artması açısından Türkiye için büyük önem arz etmektedir. Rekabetin her geçen gün daha çetin hale geldiği günümüzde dış ticarette ihracat dışında transit ticaret ve re-eksport gibi farklı ticari enstrümanları da kullanan ülkeler rekabet üstünlüğü elde edebileceklerdir. Bu çalışmanın temel amacı; Türkiye'de lojistik sektöründe transit ticaretin rekabet gücüne etkisini belirlemek ve bunu artırmayı sağlayacak öneriler geliştirmektir. Bununla birlikte araştırmanın sonucunda ortaya çıkabilecek öneriler doğrultusunda transit ticaret ve re-eksport ile rekabet ortamının Türkiye'ye kattığı değer ve transit ticaret ile ilgili uygulanabilir projeler sunabilmektir. Türkiye'nin lojistik sektöründe transit ticaretin rekabet gücüne etkisinin incelenmesini amaçlayan bu çalışma nitel bir çalışma olup, amacı kişi ya da kişilerin içerisinde bulundukları çevre ve bu çevreden, elde ettikleri tecrübeyi nasıl algıladıklarını ve yorumladıklarını analiz etmektir. Veri toplama yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılarak araştırmanın verileri elde edilmiş, veriler içerik analizi yardımıyla çözümlenerek temalar altında yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda; Transit ticaretin lojistik sektöründe Türkiye'nin rekabet gücüne etkisi açıklanarak mevcut duruma göre öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Countries with a long-standing commercial history, not only by exporting their products that they produce, but also provide foreign exchange income to their countries by doing transit trade and re-export. By establishing logistics bases, they can send their products quickly, safely and with lower costs, door-to-door delivery and using multimodal transportation systems. Logistics bases, which make great contributions to the national economies in global trade, are of great importance for Turkey in terms of being successful in global trade, developing foreign trade and increasing employment and development in the regions where logistics bases are located. Countries that use different commercial instruments except export, such as transit trade and re-export in foreign trade will be able to compete in today's world where competition is getting more and more fierce day by day. The main purpose of this study is; To determine the impact of transit trade on the competitiveness of the logistics sector in Turkey and to develop suggestions to increase this. However, in line with the suggestions that may arise as a result of the research, it is to be able to offer applicable projects related to transit trade, the value added by the competitive environment to Turkey. This study, which aims to examine the effect of transit trade on competitiveness in the logistics sector of Turkey, is a qualitative study, and its purpose is to analyze the environment in which the person or persons live and how they perceive and interpret the experience. The data of the research was obtained using the semi-structured interview method, which is one of the data collection methods, and the data were analyzed with the help of content analysis and interpreted under themes. As a result of the research; By explaining the effect of transit trade on Turkey's competitiveness in the logistics sector, suggestions were made based on the current situation.