Yaşam becerileri eğitimi kılavuzunun fen bilgisi öğretmen adaylarının iletişim becerisine yönelik mesleki bilgilerine ve bu beceriyi kullanma durumlarına etkisi
The effect of life skills education guidebook on pre-service science teachers' professional knowledge of communication skills and use of this skill
  1. Tez No: 673605
  2. Yazar: ŞEYMA NUR BEKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ER NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yaşam becerilerinden biri olan iletişim becerisi etkili iletişim kurulmasında ve iletişimdeki çatışmaların azaltılmasında anahtar rol oynamaktadır. Bu nedenle fen bilgisi öğretmen adaylarının iletişim becerisine sahip olmaları ve bu beceriyi öğrencilerine kazandırmaya çalışmalarının son derece önemli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, yaşam becerileri eğitimi kılavuzunun fen bilgisi öğretmen adaylarının iletişim becerisine yönelik mesleki bilgilerine ve bu beceriyi kullanma durumlarına etkisini incelemektir. Araştırmada basit deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırma grubunu 3. sınıfta öğrenim gören 83 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında yaşam becerileri eğitimi kılavuzu kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak iletişim becerisi mesleki tanıma testi ve mülakatlardan yararlanılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler öncelikle belirlenen anahtar kavramlar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Fen bilgisi öğretmen adaylarının iletişim becerisi mesleki tanıma testinden aldıkları ön ve son test puanları Wilcoxon işaretli sıralar testi ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda öğretmen adaylarının iletişim becerisi mesleki tanıma testinin ön ve son uygulamalarından aldıkları puanlar arasında anlamlı bir fark olduğu ve iletişim becerisine yönelik mesleki bilgilerinin gelişiminde kısmen ilerleme olduğu tespit edilmiştir. Fen bilgisi öğretmen adaylarının iletişim becerisini kullanım durumlarının gelişiminin beklenen düzeyde olmadığı, yapılan uygulamaların her öğretmen adayı üzerinde aynı etkide bulunmadığı ve bu etkide öğretmen adaylarının karakter farklılıklarının da önemli olduğu sonucuna varılmıştır. İletişim becerisinin öğretmen adaylarına kazandırılmasında belli bir süreç gerektiği düşünüldüğünde öğretmen adaylarının meslek bilgisi seçmeli derslerinin içerisine iletişim becerisi göstergelerinin adapte edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The communication skill, which is one of the life skills, plays a key role for effective communication and overcoming conflicts in communication. Therefore, it is thought that it is crucial for the pre-service science teachers to have communication skills and try to teach this skill to their students. The aim of this research is to examine the effect of the life skills education guidebook on pre-service science teachers' professional knowledge of communication skills and their use of this skill. Simple experimental method was employed in the research. The study group consisted of 83 pre-service science teachers, under education in the third class. Within the scope of the research, the life skills education school guidebook in science was used. The communication skills professional recognition test and interviews were used as the data collection tools. The data, obtained from the data collection tool, were evaluated within the scope of the key concepts. The data gathered in the study were subjected to content analysis. The pretest-posttest scores of the pre-service science teachers from the communication skills professional recognition test were compared with the Wilcoxon Signed-rank Test. At the end of the study, it was determined that there was a significant difference between the scores of the pre-service teachers from the communication skills professional recognition pretest and posttest applications and partial progress in the development of their content knowledge relevant to the communication skill. It was also found that the pre-service science teachers' using the communication skills was not at the expected level, applications did not have the same effect on every pre-service teachers and it was concluded that the character differences among the pre-service teachers were significant on this effect. As it is regarded that a definite process is necessary for making the pre-service teachers gain communication skills, it is recommended that the communication skill indicators be adapted to the elective professional knowledge courses of the pre-service teachers.