Asendan aort anevrizma onarımlarında aksiller arter ve innominate arter kanülasyonunun nörolojik fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of axillaryand innominate arterial canulation on neurological functions in asendan aortic aneurism repair
- Tez No: 673792
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
İnnominate arter kanülasyonu, diğer arterlere erişim sağlamak için ikinci bir kesi ihtiyacını ortadan kaldırır. Innominate arter, aksiller arterden her zaman daha büyüktür, bu nedenle kanülasyondan önce damarın yan tarafına sık sık 8 mm'lik bir greft ekleme ihtiyacını ortadan kaldırır. Aksiller arter kanülasyonu ile ilişkili brakiyalpleksus yaralanmaları innominate arter ile önlenir. İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi bölümünde aksiller arter ve innominate arter kanülasyonu yapılan 40-90 yaşları arasında 40 hastanın dosyaları geriye dönük olarak taranmıştır. İnnominate arter kanülasyonu yapılan hastalara Grup 1, aksiller arter kanülasyonu yapılan hastalar Grup 2 olarak değerlendirilmiştir. Hastaların demografik, klinik özellikleri, kardiyak iskemik zamanları, anterograd serebral perfüzyon süreleri, ameliyat süreleri ve postoperatif komplikasyonları not edilmiştir. Araştırmamızda sonuçlara göre Grup 1 ve 2'de 20'şer hasta vardı. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, hipertansiyon, hiperlipidemi, diyabet, sigara kullanımı, KOAH, biküspit aorta, pulmoner arter hastalığı, koroner arter hastalığı varlığı açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Grup 1'de kardiyak iskemik zamanı ortalama 117,3049,30 dakika iken Grup 2'de 103,6051,525 dakika olup, iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır ( p=0,53). Grup 1'de total perfüzyon zamanı ortalama 167,1523,94 dakika iken Grup 2'de 163,4571,861 dakika olup, iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır ( p=0,06). Grup 1'de ameliyat süresi ortalama 285,0082,36 dakika iken Grup 2'de 337,0057,836 dakika olup, iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p=0,056). Nörolojik komplikasyonlar açısından Grup 1'de 1 hastada inme, 2 hasta da geçici iskemik atak görülürken, Grup 2'de 1 hastada deliryum görülmüştür. Grup 1'de nörolojik komplikasyonlar daha sık tespit edilmesine rağmen istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir ( p=0,21).
Özet (Çeviri)
Innominate artery cannulation eliminates to need for a secondincision to gain Access to other arteries.The innominate artery is always larger than the axillary artery, thus eliminating the need to frequently add an 8 mm graft to the side of th evein prior to cannulation.The files of 40 patients between the ages of 40-90 who under went axillary artery and innominate artery cannulation in the Cardiovascular Surgery Department of Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital and who did not have any health problems in the preoperative period were scanned retrospectively.Patients who underwent innominate artery cannulation were evaluated as Group 1, and patients who underwent axillary artery cannulation as Group 2. Demographic information, clinical characteristics, cardiac ischemic times,anterograde cerebral perfusion times,total perfusion times, operation times and postoperative complications of the patients were noted. According to the results obtained in our study, there were 20 patients in Groups 1 and 2. There was nosignificant difference between the groups in terms of age, gender, hypertension, hyperlipidemia, diabetes, smoking, COPD, bicuspid aorta, pulmonary artery disease, coronary artery disease.While the total perfusion time in Group 1 was 167.1523.94 minutes on average, it was 163,4571,861 minutes in Group 2, and no statistically significant difference was found between the two groups (p = 0.06). While the mean operation time in Group 1 was 285.0082.36 minutes, it was 337.0057.836 minutes in Group 2, and no statistically significant difference was found between the two groups (p = 0.056). Interms of neurological complications, 1 patient had a strokeand 2 patients had a transient ischemic attack in Group 1, and delirium was observed in 1 patient in Group 2. Although neurological complications were detected more frequently in group 1, no statistically significant difference was found (p = 0.21).