Atriyal fibrilasyonu olan hastalarda SCALE-CryoAF skoru ve kriyoablasyon sonrası sol atriyum fonksiyonları
SCALE-CryoAF score and left atrial functions after cryoablation in patients with atrial fibrillation
- Tez No: 932439
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETEM ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı SCALE-CryoAF skorunun kriyobalon ablasyon (KBA) yapılan hastalarda blanking periyodu sonrası geç dönemde (>3. ay) atriyal fibrilasyon (AF) nüksünü öngörmedeki etkinliği ile sol atriyum (SolA) fonksiyonlarındaki değişikliklerle ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Şubat 2024-Ağustos 2024 tarihleri arasında Kardiyoloji Polikliniği'ne başvurup paroksismal ve persistan AF tanısı ile ikinci jenerasyon kriyobalon bazlı pulmoner ven (PV) izolasyonu planlanan hastalar prospektif olarak alındı. Çalışma toplam 55 hasta ile gerçekleştirildi. Tüm hastaların risk faktörleri ve kullandığı ilaçlar kaydedildi, standart 12 derivasyonlu elektrokardiyografileri (EKG) çekildi ve rutin tetkikleri istendi. Tüm hastalar KBA işleminden önce strain değerlendirmeyi de içerecek şekilde transtorasik ekokardiyografi (TTE) ile değerlendirildi. Aynı zamanda sol atriyal apendiks (SAA) fonksiyonları ve trombüs varlığını değerlendirmek amacıyla transözefageal ekokardiyografi (TÖE) yapıldı. SCALE-CryoAF skoru ve geç nüksü öngörücü diğer risk skorları hesaplandı. KBA sonrası hastalar nüks açısından değerlendirilmek amacıyla 1., 3., 6. ve 12. aylarda, daha sonra ise her 6 ayda bir, poliklinik kontrollerinde EKG ve ritim holter ile değerlendirildi. Aynı zamanda 3. ay sonunda TTE ile SolA boyutları ve fonksiyonlarındaki değişiklikler değerlendirildi. Bulgular: Medyan takip süresi 12 (9-12) ay olup, takip süresince 18 (%32.7) hastada geç AF nüksü saptandı. Erken dönemde (0-3. ay) AF nüksü 10 (%18.2) hastada saptanmış olup, bu hastaların 7'sinde (%70) uzun dönem nüks saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the SCALE-CryoAF score in predicting late recurrence (>3 months post-ablation) and its relationship with left atrial (LA) functional changes after cryoablation. Materials and Methods: A total of 55 paroxysmal and persistent atrial fibrillation (AF) patients undergoing initial second-generation cryoballoon-based pulmonary vein isolation (CB2-PVI) were prospectively enrolled between February 2024-August 2024. Clinical risk factors and previous medications were obtained directly from the patients. A standard 12-lead electrocardiogram (ECG) was taken and routine blood examination was performed for each patient. All patients underwent transthoracic echocardiography (TTE) including 2D speckle tracking echocardiography before ablation. At the same time transesophageal echocardiography was performed to assess left atrial appendage (LAA) function and rule out intracardiac thrombi. SCALE-CryoAF score and other predictive scores for late recurrence (LR) were calculated. Clinical follow-up with 12-lead ECG and 24-h Holter ECG was regularly carried out at 1, 3, 6, and 12 months and then every 6 months after ablation at the outpatient clinic. TTE was also performed 3 months after ablation to evaluate changes in LA structure and function. Results: During a median follow-up of 12 (9-12) months, 18 of 55 patients (32.7%) experienced LR.