Existentialism and dystopian drama: An analysis of Rossum's Universal Robots, A Number, and The War Plays
Varoluşçuluk ve distopik tiyatro: Rossum'un Evrensel Robotları, Bir Sayı ve Savaş Oyunları'nın bir incelemesi
  1. Tez No: 674228
  2. Yazar: ELZEM AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Sanayi Devrimi ile birlikte insan hayatı hem toplumsal hem bireysel açıdan büyük değişikliklere uğramıştır. Beklenilenin aksine, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile toplu üretim insanlığa toplumsal eşitsizlik, yıkıcı savaşlar ve kargaşa getirmiştir. Bu hüsranın ve yirminci yüzyılda ortaya çıkan yeni problemlerin bir sonucu olarak insanlar gelecekleri hakkında endişe duymaya başlamışlardır. Bu olumsuz değişim, distopya edebiyatının gelişmesine vesile olmuştur. Distopik eserler bir yandan hoşa gitmeyen gelecek senaryoları tasvir ederken bir yandan da insan doğası ve eylemlerini sorgulamaktadır. Distopik eserler bu yönüyle varoluşçu düşüncenin birçok özelliğini yansıtmaktadır. Distopya edebiyatı ve varoluşçuluk arasındaki bu bağ birçok çalışmaya konu olmuştur. Ancak bu çalışmalarda genellikle distopik romanlar ele alınmıştır. Distopik tiyatro bu çalışmaların dışında bırakılmıştır. Bu tezin amacı, Rossum'un Evrensel Robotları, Bir Sayı, ve Savaş Oyunları üçlemesini varoluşçu ontoloji ve etik açısından inceleyerek distopik tiyatro ve varoluşçuluk arasındaki bağı ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Together with the Industrial Revolution, human life has undergone drastic changes both socially and individually. Contrary to expectations, scientific and technological improvements, and mass production have brought social inequality, destructive wars, and conflicts to humanity. As a consequence of this frustration and the new problems that emerged in the twentieth century, human beings have begun to fear for their future. This negative change has conduced to the development of dystopian literature. While depicting undesirable future scenarios, dystopian works also question human nature and actions. From this aspect, dystopian works reflect many characteristics of existentialist thought. This link between dystopian literature and existentialism has been issued in several studies. However, those studies generally deal with dystopian novels. Dystopian drama has been excluded from such studies. The aim of this dissertation is to reveal the link between dystopian drama and existentialism by examining Rossum's Universal Robots, A Number, and The War Plays trilogy in terms of existential ontology and ethics.