The effect of the FIFA 11+ program on agility, balance and proprioception parameters for the professional football players
Profesyonel futbolculardan FIFA 11+ programının çeviklik, denge ve propriosepsiyon parametrelere üzerine etkisi
  1. Tez No: 846425
  2. Yazar: HAMED M. H. GHANNAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUĞÇE ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, genç futbolculara uygulanan FIFA 11+ antrenman programının Filistin takımındaki profesyonel futbolcuların (yaş ortalaması: 27,8±4,7 yıl, boy=180,09 cm±24) çeviklik, denge ve propriyosepsiyon üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. 0). Araştırma, 18 yaş ve üzeri 22 futbolcunun yer aldığı Filistin profesyonel futbol takımına uygulanmıştır. Çalışmamızda FIFA 11 oyununa yönelik ısınma egzersizleri öncesi ve sonrası ölçümler alındı. Araştırmacı Illinois T çeviklik testini uyguladı. Sporcularda ve futbolcularda dengeyi test etmek amacıyla kullanılan Y testi uygulandı. Propriyosepsiyon, futbolcuların dizini hem sağ hem de sol bacak için 30, 45 ve 60 derecelerde yeniden konumlandırma yeteneği ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz için WINDOWS için SPSS sürüm 22 kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of the FIFA 11+ training program applied to young football players on the agility, balance and proprioception of professional football players in the Palestinian team (mean age: 27.8 ± 4.7 years, height = 180.09 cm ± 24. 0). The study was applied to the Palestinian professional football team, which includes 22 football players (18 years and over). In our study, measurements were taken before and after warm-up exercises for the game FIFA 11. The researcher applied for the Illinois T agility test. The Y test, which is used to test balance for athletes and football players, has been applied. Proprioception was assessed by the soccer players' ability to reposition the knee at 30, 45, and 60 degrees for both the player's right and left leg. SPSS version 22 for WINDOWS was used for statistical analysis.