10. sınıf öğrencilerinin fonksiyon kavramı bağlamında online ters yüz sınıf modelinin akademik başarıya ve tutuma etkisi
The effect of online flipped classroom model on academic achievement and attitude of 10th grade students in the context of function concept
  1. Tez No: 674481
  2. Yazar: HAŞİM TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, 10. sınıf matematik öğretimindeki fonksiyonlar konusunda online tasarlanmış ters yüz sınıf modelinin akademik başarıya, matematik dersine yönelik tutuma etkisini ve öğrencilerin uygulamaya yönelik görüşlerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntem araştırmalarından açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desene göre tasarlanmıştır. Uygun örnekleme yöntemi kullanılarak araştırmacının çalışmış olduğu Aksaray iline bağlı resmi liseden 10. sınıf seviyesinde 28 öğrenci çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Çalışma grubundaki 15 öğrenci deney grubunda, 13 öğrenci kontrol grubunda yer almıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde yürütülmüştür. Dersler, deney grubu ile ters yüz sınıf modeline göre EBA platformu üzerinden de paylaşılan videolar yardımıyla Zoom üzerinden online ortamda işlenirken kontrol grubunda geleneksel yöntemlere göre online ortamda Zoom üzerinden 5 hafta boyunca 25 saat işlenmiştir. Araştırmada nicel veriler; araştırmacı tarafından hazırlanan akademik başarı testi ve başka araştırmacılar tarafından daha önce hazırlanmış ve kullanılması için gerekli izinleri alınmış matematik tutum ölçeği ile toplanmıştır. Nitel veriler ise uzman görüşleri alınarak araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile toplanmıştır. Akademik başarı testi ve tutum ölçeği deney ve kontrol grubuna deneysel işlemden öncesinde öntest olarak uygulanmış ve grupların denk olduğu anlaşılmıştır. Deneysel işlemden sonra akademik başarı testi ve tutum ölçeği sontest olarak uygulanmıştır. Son olarak deney grubundan seçilen 6 öğrenci ile online ortamda görüşmeler yapılmış ve nitel veriler toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 16.0 paket programı kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizinden yararlanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, 10. sınıf fonksiyonlar konusunda ters yüz sınıf modeline göre tasarlanmış online eğitimin geleneksel online eğitime göre öğrencilerin akademik başarılarını anlamlı düzeyde arttırdığı sonucuna varılmıştır. Deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin matematik tutum ölçeğinden aldıkları puanlarda farklılık olsa da bu fark istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca öğrenciler; ters yüz sınıf modelini benimsediklerinden, çoğu derste kullanmak istediklerinden, grup çalışmalarının arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle olan iletişimlerini arttırdığından ve ders videoları sayesinde derslere hazır olarak geldiklerini hissettiklerinden bahsetmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of the online designed flipped classroom model on the functions of 10th grade mathematics teaching on academic achievement, attitudes towards mathematics lesson, and students' views on practice. In the research, from mixed method research the explanatory sequential design was used. The quantitative dimension of the research was designed according to the quasi-experimental design with pretest-posttest control group. Using the convenient sampling method, 28 students at the 10th grade level from the government high school of Aksaray, where the researcher worked, were determined as the study group. 15 students in the study group were in the experimental group and 13 students were in the control group. The research was carried out in the 2020-2021 academic year. While the lessons were taught online via Zoom with the help of videos shared on the EBA platform with the experimental group according to the flipped classroom model, the control group was taught online for 25 hours for 5 weeks, according to the traditional methods. Quantitative data in the study were collected with an academic achievement test prepared by the researcher and a Mathematics attitude scale prepared earlier by other researchers and the necessary permissions were obtained for use. Qualitative data were collected with semi-structured interview questions prepared by the researcher by taking expert opinions. The academic achievement test and the attitude scale were applied to the experimental and control groups as a pre-test before the experimental procedure and it was understood that the groups were equal. After the experimental procedure, academic achievement test and attitude scale were applied as posttest. Finally, online interviews were conducted with 6 students selected from the experimental group and qualitative data were collected. SPSS 16.0 package program was used in the analysis of quantitative data. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. According to the findings obtained in the study, it was concluded that online education designed according to the flipped classroom model on 10th grade functions subject significantly increased the academic achievement of students compared to traditional online education. Although there were differences in the scores of the students in the experimental and control groups from the mathematics attitude scale, these differences were not statistically significant. In addition, students mentioned that they adopted the flipped classroom model, they wanted to use it in most lessons, group work increased their communication with their friends and teachers, and they felt that they came to the lessons ready thanks to the lesson videos.