Bazı biyolojik aktif makro halkalı bileşikler üzerinde deneysel ve teorik çalışmalar
  1. Tez No: 67460
  2. Yazar: HALİL BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada bazı biyolojik aktif 1,2,4-trisübstitüe imidazol ve bazı büyük halkalı pirol türevlerinin proton-alma ve verme davranışları incelenmiştir. İncelenen moleküllerin asitlik sabitleri (pKa) ölçülmüş ve elde edilen bu pKa sabitleri yapı aydınlatılmasında kullanılmıştır. İncelenen moleküllere, uygun teorik yöntemlerin uygulanması ile bilgisayarda oluşum ışılan (AHf), toplam enerjileri (ET), HOMO-LUMO enerjileri, dipol momentleri (D) ve elektron yükleri hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin deneysel ölçümlerle uyumunu ortaya çıkartmak için teorik olarak hesaplanmış parametrelerle deneysel sonuçlar karşılaştırılarak incelenen moleküllerin yapılan aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work the proton-gain and proton-loss behaviours of some biologically active 1,2,4-trisubstituted imidazole and some macrocyclic pyrrole derivatives were studied. The acidity constants (pKa) of the studied compounds were measured experimentally and tiie obtained pK« values were evaluated in structure elucidation. The theoretical studies of the investigated compounds were performed by using proper computation methods and their heat of formation values (AHf), total energies (ET), HOMO-LUMO energies, dipole moments (D) and electronic charges were computed. The obtained results were evaluated by attempting to correlate the experimental and the calculated proper physical properties to elucidate the structure of the studied molecules.