Farklı CAD/CAM seramik materyallerin yüzey özellikleri ve renklenmelerinin ın-vitro incelenmesi
In-vitro investigation of surface properties and coloration of different CAD/CAM ceramic materials
  1. Tez No: 674738
  2. Yazar: DİLARA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAGİBE ŞENAY CANAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı bitirme ve parlatma seti uygulanan dört farklı CAD/CAM seramik materyalinin yüzey pürüzlülüklerini ve renklenmelerini değerlendirmektir. Çalışmada IPS e. Max (EX), Shofu Block HC (SH), VITA Enamic (EN), GC Cerasmart (CS) materyallerinin Ceramaster Coarse Assorted-Ceramaster Assorted-Dura polish DIA (CCA-CA-DPD), GZ Eve Diapol (ED), Optrafine (OF), Vita Enamic (VE) polisaj seti uygulanması öncesi ve sonrasında yüzey pürüzlülükleri ölçüldü. Materyallerin zaman içinde gösterdikleri renklenmelerinin incelenebilmesi amacıyla 60 gün süreyle 37 ºC' de kahve solüsyonunda bekletildi. Örneklerin renkleri başlangıçta ve ardından solüsyonda bekletilmelerinin 7, 14, 30 ve 60. günlerinde ölçüldü. Elde edilen pürüzlülük ve ΔE verileri materyal ve polisaj setlerine göre değerlendirildi. Her bir materyal/polisaj seti için renklenme ve pürüzlülüğün zaman içindeki değişiminin, zaman içindeki değişimin materyal/polisaj seti türleri arasında benzer olup olmadığının analizi tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi ile incelendi. Bunun için renklenme ve pürüzlülük değerlerinin zaman içindeki değişiminin normal dağılıma uygun olup olmadığı Kolmogorof- Simirnof uyum iyiliği testi ile test edildi. Farklılıklar Tamhane Çoklu Karşılaştırma testi kullanılarak saptandı. Zaman içindeki değişimlerin materyal/polisaj setleri arasında nasıl değiştiği grafiklerle açıklandı. Renklenmenin pürüzlülük ile ilişkisinin belirlenmesi için Pearson korelasyon katsayısı kullanıldı ve saçılım grafikleri ile ilişki gösterildi. Tüm istatistiksel testlerde anlamlılık sınırı olarak 0,05 alındı.
Özet (Çeviri)
This in-vitro study aims to evaluate the surface roughness and coloration of four different CAD/CAM ceramic materials applied with different finishing and polishing sets. In this study, the surface roughness of IPS e. Max (EX), Shofu Block HC (SH), VITA Enamic (EN), GC Cerasmart (CS) materials were measured before and after the use of the Ceramaster Coarse Assorted-Ceramaster Assorted-Dura polish DIA (CCA-CA-DPD), GZ Eve Diapol (ED), Optrafine (OF), Vita Enamic (VE) polishing sets. The material specimens were kept in coffee solution at 37 ° C for 60 days to examine their coloration. The colors of the specimens were measured at the beginning and then 7, 14, 30 and 60 days of immersion in solution. The obtained roughness and ΔE data were evaluated according to the material and polishing sets. The significance of the change in coloration and roughness over time; for each material/polishing set, the analysis of whether the change in coloration and roughness over time is similar between the material/polishing set types and whether there is a significant difference between material/polishing sets were examined by two-way repeated measures analysis of variance. Kolmogorof-Simirnof goodness of fit test was used to test whether the change of coloration and roughness values over time was normal or not. Differences between materials/polishing sets were determined using the Tamhane Multiple Comparison test. How the changes over time changed between the material/polishing sets were graphically explained. Pearson's correlation coefficient was used to determine the relationship between coloration and roughness, and the relationship was shown with scatter plots.