Learning price promotion effects on recurring sell-in purchases from simulated store level sales data
Fiyat promosyonlarının toptan satın almalar üzerindeki etkilerinin simule edilmiş mağaza satış verilerinden öğrenilmesi
- Tez No: 674847
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ DAYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bir ürünün satışlarını artırmak için bir müşteriye promosyonunun yapılması, aynı ürün grubundaki başka bir ürünün satışlarının düşmesine neden olur. Bu olgu genellikle promosyonu yapılan ürün, diğer ürünün ikamesi olduğu zaman ortaya çıkar. Bu çalışmada, toptancının belirli bir planlama dönemi içerisindeki kâr eniyileme problemine odaklanılmıştır. Bu amaçla, eşdeğer ürünlerin mağaza düzeyindeki verilerde gözlenen sipariş miktarları için Bayesci hiyerarşik bir model kurulmuştur. Sipariş miktarlarının, ortalaması dönemsellik, fiyat ve önceki sipariş miktarına bağlı olan Poisson dağılımına sahip olduğu varsayılmıştır. Müşterilerin farklı fiyat duyarlılıklarına ve izini geçmiş sipariş miktarlarında görebileceğimiz farklı tüketim oranlarına sahip oldukları varsayıldı. Hibrit bir Markov Zinciri Monte Carlo metodu kullanarak, model parametrelerinin sonsal dağılımlarının nasıl güncellenebileceğini ve her perakendecinin gelecek sipariş miktarını nasıl tahmin edebileceğini gösterilmiştir. MZMC yöntemlerinin doğrulaması bir benzetim modelinden üretilen satış verileri üzerinde sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When a product is put on promotion to increase its sales, this causes a decrease in the sales of another product in the same product group. This phenomenon happens usually when the promoted product is a substitute for the other product. In this study, we focus on the wholesaler's revenue maximization problem over the given planning horizon. For this purpose, we constructed a Bayesian hierarchical model for the order quantities observed in the store level data for substitutable products. Order quantities are assumed to have Poisson distributions whose means depend on season, prices, and previously ordered quantities for all products in the same group. The customers are assumed to have different price sensitivities, and consumption rates implicit in their historical order quantities. Using a hybrid of different Markov Chain Monte Carlo methods, we update model parameter posterior distributions and predict each retailer's order quantities in the future. We verified on simulated sales data that the MCMC methods work.