Afganistan'da işsizlik sorunu (2001-2019): Sorunu üreten sebepler ve çözüm yolları
The problem of unemployment in Afghanistan (2001-2019): Causes producing the problem and solutions
  1. Tez No: 674912
  2. Yazar: AHMAD MONIR BIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Afganistan, onlarca yıllık savaş ve diğer sosyo-ekonomik sorunlar nedeniyle dünyanın en yüksek işsiz ülkeleri arasındadır. Bu nedenle işsizliği azaltmak için çözüm yolları üretmek önemlidir. Afganistan'daki işsizliğin nedenlerini ve çözüm yollarını araştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada, işsizlik kavramı ve nedenleri hakkında genel bilgi vererek Afganistan'daki siyasi, ekonomik ve kültürel durumun son yılları tartışılmıştır. Daha sonra Afganistan'daki işsizliğin siyasi, sosyal ve ekonomik nedenleri incelenmiş ve son olarak işsizliği azaltmaya yönelik çözüm yolları ve önerilerin de dahil edilmesiyle çalışma tamamlanmıştır. Afganistan'daki işsizliğin nedenlerini belirlemek için bilimsel kitaplar, makaleler, Ekonomi Bakanlığı raporları, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi raporları, Dünya Bankası raporları, ADB Raporlar, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin (UNODC) raporları, işsizlikle ilgili kurum ve kuruluşların raporları, Merkezi İstatistik Ajansı Ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan veriler ve çalışmalar kullanılmıştır. Araştırmaya göre, İngiliz işgali, Sovyet işgali, iç savaş, Taliban, ABD askeri müdahalesi, nüfus artışı, göç, eğitimsizlik, tarım, sanayi, ulaşım ve altyapı yetersizliği, yatırım ortamın güvenlik sorunu de işsizliğin nedenlerinden biridir.
Özet (Çeviri)
Afghanistan is among the highest unemployed countries in the world due to decades of war and other socio-economic problems. Therefore, finding solutions to reduce unemployment is significant. In this study, which is conducted to investigate the causes and solutions of unemployment in Afghanistan, the last years of the political, economical and cultural situation in Afghanistan is discussed by giving general information about the concept and reasons of unemployment. Then, the political, social and economical causes of unemployment in Afghanistan observed and finally the study is completed by including the solutions and suggestions for reducing the unemployment rate in Afghanistan. To determine the causes of unemployment in Afghanistan, Scientific books, articles, reports from the Ministry of Economy, Reports of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights, World Bank reports, ADB Reports, Reports of the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), Reports of institutions and organizations in unemployment, Central Statistics, Data and studies done by national and international organizations also used. According to this research, British occupation, Soviet occupation, civil war, Taliban, US military intervention, population growth, migration, lack of education, lack of agriculture, industry, transport and infrastructure, the security problem of the investment environment is also one of the causes of unemployment.