States' institutional responses to international terrorism and victims' perceptions: Cases of Istanbul 2003 and London 2005 attacks
Devletlerin uluslararası terörizme karşı kurumsal yanıtları ve kurbanların algıları: İstanbul 2003 ve Londra 2005 saldırıları
  1. Tez No: 675069
  2. Yazar: BATURAY YURTBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN TÜRKEŞ KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin ve Birleşik Krallık'ın yürüttüğü, uluslararası teröre karşı kurumsal yanıtları, El-Kaide tarafından gerçekleştirilen İstanbul 2003 ve Londra 2005 terör olayları çerçevesinde incelerken; bu terör saldırılarının kurbanlarının, Türkiye ve Birleşik Krallık'ın kurumsal yanıtlarına karşı algılarını analiz etmektedir. Bu çerçevede, bu çalışma kurumsal yanıtlar ve kurbanların algıları arasında olası etkileşimi, ilgili terör saldırıları çerçevesinde sosyolojik kurumsalcılık bağlamında ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Bu araştırma iki vakayı derinlemesine, nitel ve tümevarımsal bir yaklaşımla incelemektedir ve terörizm çalışmalarında siyasal ve sosyolojik perspektifleri disiplinler arası bir yaklaşım benimseyerek muğlaklaştırmaya çalışmaktadır. Bu çalışmanın sonucu olarak, Türkiye'nin uzun vadeli kurumsal yanıtlarının ve karşı terör stratejilerinin etkisiz olduğu ve gelişmeye ihtiyaç duyduğu anlaşılmıştır. Ayrıca mülakat yapılan kurbanlar ve destekleyici mülakatlara göre, kurbanların algılarının da kurumsal yanıtları etkisiz olarak gördüğü sonucuna varılmıştır. Diğer bir yandan, Birleşik Krallık'ın kurumsal yanıtları ve karşı terör stratejileri etkili bulunurken, mülakat yapılan kurbanların algılarına göre, kurumsal yanıtlar ve karşı terör stratejilerinin etkili olduğu anlaşılmıştır. Böylece, iki vaka sosyolojik kurumsalcılık çerçevesinde, kurumsal yanıtların içeriği ve kurbanları bu kurumsal yanıtlara karşı algıları temelinde değerlendirildiğine, Türkiye ve Birleşik Krallık'ın kurumsal yanıtları ve karşı terör stratejileri ile kurbanların bu yanıtlara karşı algıları arasında paralellik olduğu saptanmıştır. Bu sonuç, bize sadece bu iki vaka ya özgü olarak kurumsal yanıtlar ve kurbanların algıları çerçevesinde analitik genelleştirme sunmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, her ne kadar nedenini görmek zor olsa da kurumsal yanıtların içeriği ve kurbanların algıları arasında görünmez fakat bağlayıcı bir ilişki olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the institutional responses to international terrorism carried out by Turkey and the United Kingdom (UK) in the context of the 2003 Istanbul and 2005 London terrorist attacks by Al-Qaeda, by analyzing the perceptions of victims of these attacks to the institutional responses of Turkey and the UK. Within this framework, this research is aimed at revealing potential interactions between institutional responses and victims' perceptions within the framework of relevant terrorist attacks in the context of sociological institutionalism. The research analyzes two cases in depth with a qualitative, inductive approach and attempts to blur the distinction between political and sociological perspective to terrorism studies by adopting an interdisciplinary approach. This study found that Turkey's long-term institutional responses and counterterrorism strategies were ineffective and needed to develop, and it was understood that, according to the interviewed victims and supportive interviews, victims also had a perception that institutional responses were ineffective. On the other hand, the UK's long-term institutional responses and counterterrorism strategies were found effective, and according to perceptions of interviewed victims, the institutional responses and counter-terrorism strategies were also effective. Thus, when both cases were evaluated in the framework of theory of sociological institutionalism based on the content of institutional responses and of the perceptions of victims of these institutional responses, it was found that there is a parallel between, on the one hand, the content of long-term institutional responses and counterterrorism strategies of Turkey and the UK and, on the other hand, the perceptions of victims to these institutional responses. This result offered us an analytical generalization in the framework of institutional responses and perceptions of victims, based on these cases only. As a result, this study emphasized the existence of an invisible but binding link between the content of institutional responses and perceptions of victims, despite it being difficult to clearly see the causes of this link.