Alice Harikalar Diyarında isimli edebiyat eserinin masaüstü oyun formatına uyarlanması
Adapting the literature piece of Alice's Adventures in Wonderland into tabletop game format
- Tez No: 675170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDE AKDAĞ SATIR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu tez çalışmasının başlıca amacı, bilindik bir edebiyat eserinin daha önce bağdaştırılmadığı bir mecraya uyarlanmasını sağlamaktır. Bu yöntem aracılığı ile,“Alice Harikalar Diyarında”isimli klasikleşmiş yapıtın, okuyucuları için yeni ve farklı bir deneyim haline getirilmesine olanak tanınacaktır. Kitabı okumamış olan oyuncuları ise orijinal eseri incelemeye teşvik edici bir nitelik taşıması ümit edilmektedir. Tezin sonunda gerçekleştirilecek masaüstü oyun tasarımının,“edebiyat”ve“oyun tasarımı”kavramlarını grafik tasarım ile harmanlanacak deneysel ve multidisipliner bir çalışma olması amaçlanmaktadır. Bütün bunların yanı sıra, barındırdıkları görsel ve tipografik öğelerden ötürü bir grafik tasarım ürünü olarak değerlendirilebilecek masaüstü oyunların tasarım sürecinin işleyişi belgelenmiş olacak ve seçili konuya dair var olan akademik boşluk doldurulacaktır. Gerçekleştirilecek çalışmada, Lewis Carroll'ın Türkçe'ye“Alice Harikalar Diyarında”ismi ile çevrilen eseri masaüstü oyun formatına uyarlanacaktır. Tez çalışmasının ilk aşamalarında,“oyun”kavramının tarihine dair literatür taraması yapılacak, veriler derlenecek ve kavramın günümüze kadar gelen süreç içerisindeki gelişimi incelenecektir. Sonraki aşamada seçili edebiyat eserinin çeşitli sinema, çizgi roman ve bilgisayar oyunu uyarlamaları incelenecektir. Hikâyenin oyunlaştırılması sürecinde kullanılacak teknikler detaylandırılacaktır. Oyun kuralları, sistemi, kullanılan materyaller ve özellikleri aktarılacaktır. Nihai sunumda jüriye oyunun bir maketi de sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to establish a connection between a well-known work of literature and a format which it has never been affiliated with. To achieve this goal, the classic literature piece named“Alice's Adventures in Wonderland”will be repurposed into a new and different experience for its readers. And the gamers who have not yet read the book will hopefully be encouraged to examine the original piece. The final product which will be created at the end of this design process shall blend the concepts of“literature”and“game design”with graphic design, becoming an experimental and multidisciplinary work of art. Moreover, the design process behind the creation of board games –which are products of graphic design due to the visual and typographical elements they harbour- will also be documented, filling the gap of academical research on the matter. The study will include adapting Lewis Carroll's“Alice's Adventures in Wonderland”into tabletop game format. The initial step to be taken will focus on the concept of“game”,“gaming”, and how their history took shape to this day. Later, the chosen literature piece's various movie, comic, and video game adaptations will be examined. The techiniques to be used during the story's gamification will be detailed. The game's rules, system, materials to be used, and their properties will be accounted for. During the final presentation, a mock up of the designed game will be exhibited to the jury members.