İnterstisyel sistit hayvan modelinde ıntravezikal hyalüronik asit, kondroitin sülfat ve hyalüronik asit-kondroitin sülfat kombinasyon tedavilerinin karşılaştırılması
Comparison of intravesical hyaluronic acid, chondroitin sulfate and combination of hyaluronic acid-chondroitin sulfate therapies in animal model of interstitial cystitis
- Tez No: 675171
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: ÇalıŞmamızda ratlarda oluŞturulan interstisyel sistit modelinde, üç farklı intravezikal tedavi ajanı; kondroitin sülfat, hyalüronik asit ve hyalüronik asit-kondroitin sülfat kombinasyonun etkinlik açısından karĢılaĢtırılması amaçlanmıŞtır. Yöntem: ÇalıĢmaya 35 adet Wistar Albino cinsi, diŞi rat dahil edildi. Ratlar kontrol, izotonik verilen, kondroitin sülfat verilen, hyalüronik asit verilen ve hyalüronik asit-kondroitin sülfat verilen gruplar olarak 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubu hariç tüm deneklerde kimyasal sistit oluŞturuldu. Kimyasal sistit oluŞturmak için bir seans 1 ml‟lik %5‟lik hidrojen peroksit uygulandı. Kimyasal sistit oluŞturulduktan sonra tüm deneklere intravezikal tedaviler uygulandı. Tedavi süresi 7 güne tamamlanarak tüm deneklere sistektomi uygulandı. Sistektomi spesmenleri histopatolojik ve immünohistokimyasal inceleme için patoloji laboratuvarına gönderildi. Bulgular: Yapılan histopatolojik incelemeler sonucunda kontrol grubunda vasküler konjesyon derecesi hem izotonik hem de hyalüronik asit gruplarından anlamlı düzeyde düŞük bulundu bunun dıŞındaki gruplar arası anlamlı fark bulunmadı (p=0.002). Kontrol grubunda submukozal ödem derecesi, hyalüronik asit-kondroitin sülfat verilen, izotonik verilen ve hyalüronik asit verilen gruplardan anlamlı düzeyde düĢük bulundu. Kondroitin sülfat grubunun ödem derecesi de hyalüronik asit grubundan anlamlı düzeyde düĢük çıktı. (p=0.001). Kontrol grubunda mononükleer lenfosit derecesi, kondroitin sülfat verilen, izotonik verilen ve hyalüronik asit verilen gruplardan anlamlı düzeyde düĢük bulundu ayrıca hyalüronik asit-kondroitin sülfat grubunun derecesi de hyalüronik asit grubundan anlamlı düzeyde düĢük çıktı (p=0.001). Kontrol grubunda granülasyon dokusunun derecesi, diğer dört gruptan anlamlı düzeyde düĢük bulundu ancak bu dört grup arasında anlamlı farka rastlanmadı (p=0.016). Kontrol grubunda nötrofil derecesi, izotonik ve hyalüronik asit gruplarından anlamlı düzeyde düĢük bulundu. Kombine grubunun nötrofil derecesi izotonik grubundan anlamlı düzeyde düĢük çıktı (p=0.001). Lökosit sayısının en düĢük kontrol grubunda olduğu bunu ise sırasıyla hyalüronik asitkondroitin sülfat grubunun ve kondroitin sülfat grubunun izlediği belirlenmiŞtir. izotonik ve hyalüronik asit gruplarının lökosit sayısının diğer gruplardan yüksek olduğu belirlendi (p=0.001). En düŞük mast hücre sayısının da kontrol ve hyalüronik asit-kondroitin sülfat grubunda olduğu gözlendi (p=0.001). Yapılan immunohistokimyasal değerlendirmede izotonik grubunda ZO-1ve UP-3‟in anormal immunreaktivite oranın kontrol, kondroitin sülfat, hyalüronik asit-kondroitin sülfat grubuna göre daha yüksek olduğu belirlendi. Ayrıca hyalüronik asit grubunda anormal oranının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu gözlendi (p=0.002) (p=0.010). E-cadherin anormalliği açısından gruplar arasında anlamlı bir farka rastlanmadı (p=0.562). Kontrol grubunda IL-8 derecesi kondroitin sülfat, izotonik ve hyalüronik asit gruplarından anlamlı düzeyde düĢük bulundu. Hyalüronik asit-kondroitin sülfat grubunun IL-8 derecesi de izotonik grubundan anlamlı düzeyde düĢük çıktı (p=0.001). Sonuç: BaŞta hyalüronik asit-kondroitin sülfat kombinasyon tedavisi olmak üzere intravezikal tedavi yöntemleri ile inflamatuvar sürecin baskılandığı ve histopatolojik düzelmenin sağlandığı gösterilmiŞtir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, three different intravesical treatment agents were compared by the effectiveness; chondroitin sulphate, hyaluronic acid and hyaluronic acid-chondroitin sulphate combination in a rat interstitial cystitis model Methods: Thirty-five Wistar Albino female rats were included in the study. Rats were divided into 5 groups by treatment; given isotonic, chondroitin sulphate, hyaluronic acid and hyaluronic acid-chondroitin sulphate. Chemical cystitis was performed in all subjects except the control group. 1ml of 5% hydrogen peroxide was applied to create a chemical cystitis. After chemical cystitis was performed, intravesical treatments were applied to all subjects. The duration of the treatment was completed in 7 days and cystectomy was performed on all subjects. Cystectomy specimens were sent to the pathology laboratory for histopathological and immunohistochemical examination. Results: As a result of the histopathological examinations, there was no significant difference between the groups except vascular congestion grade is found to be significantly lower in the control group and both isotonic and hyaluronic acid groups (p = 0.002). The submucosal edema grade was significantly lower in the control group than in the hyaluronic acidchondroitin sulphate, isotonic and hyaluronic acid groups. The edema level of the chondroitin sulphate group was also significantly lower than the hyaluronic acid group. (p = 0.001). In the control group, the mononuclear lymphocyte grade was significantly lower than those given chondroitin sulphate, isotonic and hyaluronic acid, and the same grade in the hyaluronic acid-chondroitin sulphate group was significantly lower than the hyaluronic acid group (p = 0.001). In the control group, the grade of granulation tissue was significantly lower than the other four groups, but no significant difference was found between these four groups (p = 0.016). In the control group, neutrophil grade was significantly lower than isotonic and hyaluronic acid groups. The neutrophil grade of the combined group was significantly lower than the isotonic group (p = 0.001). It was determined that the leukocyte count is lowest in the control group. Hyaluronic acid-chondroitin sulphate and chondroitin sulphate groups follows respectively. The leukocyte counts of isotonic and hyaluronic acid groups were higher than the other groups (p = 0.001). The lowest mast cell count was also observed in the control and hyaluronic acid-chondroitin sulfate groups (p = 0.001). Immunohistochemical evaluation revealed that the abnormal immunoreactivity of ZO-1 and UP-3 in the isotonic group was higher than that of chondroitin sulfate, hyaluronic acid-chondroitin sulphate group. In addition, an abnormal ratio of hyaluronic acid group was found to be significantly higher than control group (p = 0.002) (p = 0.010). There was no significant difference between the groups in terms of ecadherin abnormality (p = 0.562). In the control group, IL-8 levels were significantly lower than chondroitin sulphate, isotonic and hyaluronic acid groups. The IL-8 level of the hyaluronic acid-chondroitin sulphate group was significantly lower than the isotonic group (p = 0.001). CONCLUSION: Intravesical treatment with hyaluronic acid-chondroitin sulphate combination therapy has been shown to suppress inflammatory process and provide histopathological correction.