Hafif ve orta şiddetli psöriazis(pasi<10) hastalarında kardiyovasküler risk skorları ve adropin düzeyleri ile ilişkisi
Hafif ve orta şiddetli psöriazis(pasi<10) hastalarinda kardiyovasküler risk skorlari ve adropin düzeyleri ile ilişkisi
- Tez No: 675197
- Danışmanlar: UZMAN NALAN OKUROĞLU, PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ:Psöriazis otoimmun, kronik ve tekrarlayıcı sistemik inflamatuar deri hastalığıdır ve oksidatif stres ile ilişkilidir. Psöriaziste KVH oranının artmış olduğu bilinmektedir. Hastalık aktivitesi yüksek seyreden Psöriazisli hastaların yüksek KVH riski için erken değerlendirmeleri önerilmektedir. Ancak hafif ve orta şiddette seyreden psöriazis hastalarında Framingham gibi geleneksel skorlama sistemlerinin yetersiz olduğu öne sürülmüştür. Adropin metabolik hemostaz ile ilişkili bir proteindir. Düşük adropin seviyeleri endotel hasarı ve disfonksiyonu ile ilişkili bulunmuştur. Psöriazis hastalarında risk skorlama sistemleri özellikle yeni tanılı ve hastalık şiddeti düşük olan hastalarda KVH riskini belirlemekte yetersiz kalabilir. Bu hastalık grubunda aterogenez ve kardiyovasküler hastalıkla yakından ilgli endortel disfonksiyonu göstergesi olarakta kabul edilen adropin düzeyleri arasındaki ilişki değerlendirilmemiştir. Bu çalışmada amaç PASI skoru düşük(
Özet (Çeviri)
AIM:Psoriasis is an autoimmune, chronic and recurrent systemic inflammatory skin disease and is associated with oxidative stress. It is known that the rate of CVD is increased in psoriasis. Early evaluation of patients with psoriasis with high disease activity is recommended for high CVD risk. However, it has been suggested that traditional scoring systems such as Framingham are insufficient in patients with mild to moderate psoriasis. Adropine is a protein associated with metabolic hemostasis. Low levels of adropine have been associated with endothelial damage and dysfunction. Risk scoring systems in psoriasis patients may be insufficient to determine CVD risk, especially in newly diagnosed patients with low disease severity. In this disease group, the relationship between adropine levels, which is considered to be an indicator of endorthelial dysfunction closely related to atherogenesis and cardiovascular disease, has not been evaluated. The aim of this study is to investigate the relationship between cardiovascular risk measurement and adropine levels using Framingam and SCORE methods between psoriasis patients with a low PASI score (