Çeşitli baharatlar ilavesiyle yapılan vakum paketlenmiş kaşar peynirleri üzerine bir araştırma
A Research on vacuum packed kashar chese containing some of spice
  1. Tez No: 67523
  2. Yazar: MURAT ÇETİN TAVACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
II ÖZET ÇEŞİTLİ BAHARATLAR İLAVESİ İLE YAPILAN VAKUMLA PAKETLENMİŞ KAŞAR PEYNİRLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu çalışmada 3 farklı baharat (karabiber, pulbiber, çemen) ve bunlardan karşılaştırma yapmak amacı ile baharatsız ve baharatlı kaşar peynirlerinden toplam 36 adet kaşar peyniri yapılmıştır. Tüm peynir örnekleri, mikrobiyolojik, fiziksel, kimyasal ve duyusal yönden analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; 1- Kullanılan hammadde sütler peynir yapımına uygundur. 2- Tüm çeşitlere ait 3 aylık olgunlaşma sonucundaki ortalama canlı bakteri sayısı 129 x 10^ ade/g ile 250 x 10^ arasındadır. Toplam canlı bakteri sayısı bakımından en yüksek değeri karabiberli peynirler almıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is the comparisan of the kasha r cheese and that of containing three kind of spice (black papper, çemen, red pepper). The samples were also analysed for the microbiological, physical and chemical properties, over three monts during storage. 1- All milk samples were suitable for cheese making. 2- The average total alive bacteria count of cheese samples which were ripened for three months ranged 129x10^ cell/g to 250 cell/g. The highest total alive bacteria count were found in with Black Paper Cheese 3- There were no koliform microorganism in the all cheese samples 4- According to ripening period, yeast and mold count of cheese samples were decreased. The average yeast and mold count of cheese samples which were ripened for three months ranged from 56x1 0^ cell/g to 131.833 cell/g. The highest yeast and mold count were found in type cheese. The lowest was found in with çemen type cheese. 5-The water contents of the cheese ripened for three months were ranged from 41.46% to 43.18%. The highest value was found in type cheese. The lowest value was found in with red pepper type cheese.