Epidemiyolojide bazı matematiksel modeller ve analizi
Some mathematical modeling and analysis in epidemiology
- Tez No: 675532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezin ilk bölümünde matematiksel modelleme konusunda literatür bilgisine ve tezin literatürdeki konumuna yer verilmiştir. İkinci bölümde tezde bahsi geçen kavramlara ilişkin temel tanımlar ve teoremler sunulmuştur. Tezin ilk özgün bölümü olan üçüncü bölümde, salgın hastalıkların yayılmasında efektif bir aşılama stratejisini de içeren bir matematiksel model oluşturulmuş ve modelin denge noktalarının kararlılıkları analiz edilmiştir. Son bölümde ise vektörler aracılığı ile de bulaşabilen salgın hastalıkların yayılmasını tasvir eden bir model oluşturulmuş ve modelin hastalıktan bağımsız denge noktasının kararlılığına ilişkin bazı sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, which consists of four chapters, the literature about mathematical modeling and the position of the thesis in the literature are introduced. In the second chapter, some basic definitions and theorems related to the concepts mentioned in the thesis are presented. In the third chapter, which is the first original part of the thesis, a mathematical model including an effective vaccination strategy in the spread of epidemic diseases is created and the stabilities of the equilibrium points of the model are analyzed. In the last chapter, a model describing the spread of epidemics, which can also be transmitted through vectors, is created and some results are given regarding the stability of the disease-free equilibrium point of the model.