A multicriteria decision analysis for the evaluation of microalgal growth and harvesting
Mikroalg üretim ve hasat yöntemlerinin çok kriterli karar analizi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 675541
  2. Yazar: ELİFNAZ UNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESTAMİ ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünya genelinde artan enerji ile gıda ihtiyacı ve beraberinde artan çevresel kirlilik araştırmacıları yenilenebilir, sürdürülebilir yeni kaynaklar bulmaya yöneltmiştir. Mikroalglerden elde edilen biyokütlenin, doğal, yenilenebilir, sürdürülebilir ve toksik olmayan hammaddeyi temsil etmesi ve biyoyakıtlar, ilaç sektörü, kozmetik, gıda ve hayvan yemleri gibi birçok endüstride geniş uygulama alanlarına sahip olması nedeniyle bu alanda yapılan çalışmalar son yılllarda büyük ilgi görmeye başlamıştır. Yüksek biyokütle verimleri, hızlı büyüme oranları ile birlikte aynı zamanda çevre dostu bir seçenek olmasına ragmen mikroalglerin büyük ölçekli olarak üretim ve hasat henüz ekonomik olarak uygun ve sürdürebilir bir şekilde gerçekleştirilememektedir. Sistemlerin büyük ölçekli uygulanılmasını etkileyen birden fazla faktör olduğundan dolayı uygun tür, yetiştirme ve hasat yöntemleri ile uygun dönüşüm teknolojilerinin kullanılması bu konuda ayrı bir önem arz etmektedir. Bu çalışmada geniş ölçekli üretime uygun fototrofik mikroalg üretim metotları ve hasat yöntemleri ile elde edilen biyokütlerini kullanım alanları, dönüşüm teknolojileri ve çevresel uygulamaları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Literatürden ve pilot ölçekli çalışmalardan alınan veriler, geniş ölçekte mikroalg üretim ve hasat yöntemlerinden en uygun seçeneğini bulmak bir çoklu kriterli karar analizi olan TOPSIS (Technique for Order of preference by Similarity to Ideal Solution) analizi ile değerlendirilmiştir. Uygulanan analiz sonucunda, cam malzeme kullanılan sarmal fotobiyoreaktör ve levha fotobiyoreaktör mikroalg yetiştime sistemleri arasında; chitosan kullanılarak yapılan kimyasal hasat ve biyo-flokülasyon metodları ise hasat yöntemleri arasında en uygun yöntemler olarak belirlenirken plastik torba kullanılan fotobiyoreaktör ve hava flotasyonu (SAF) yönteminin uygun olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing food and energy demands worldwide, coupled with air and water pollution lead researchers to focus on new renewable, sustainable resources. As microalgae represent, a natural, non-toxic, renewable, and sustainable feedstock for various fields such as dietary supplements, nutraceuticals, biofuels, food colorants, medicinal and pharmaceutical field, animal fodder, cosmetics, etc. microalgal biomass research studies gained interest in recent years. Although they are an environmentally friendly option with rapid growth rates and high biomass yields, microalgae cultivation and harvesting on large scale still have some challenges and limitations. After reviewing the growing methods for phototrophic microalgae and harvesting techniques both suitable for large-scale commercialization current conversion technologies and suitable utilization fields for microalgal biomass are reviewed and discussed in detail with their environmental applications. TOPSIS method is adopted in this study, by using a multicriteria decision-making tool excel spreadsheets are used to evaluate the information that is derived from literature and pilot-scale studies to find the most suitable alternative for microalgae cultivation and harvesting on large scale. With microalgae field having multiple pathways related to each other for a system to be viable, it is important to select the right microalgae species, culturing and harvesting systems, and conversion technologies. As the result of the TOPSIS analysis without over significant dominance tubular (helical) PBR and plate (glass-flat Panel) PBR deemed suitable among other cultivation methods and without over significant dominance bio-flocculation and chemical harvesting using an organic flocculant chitosan were deemed suitable for harvesting, while plastic bag PBR and suspended air flotation were deemed the least acceptable alternatives among others.