Fide kabı ve torbada yetiştirilip farklı gelişme devrelerinde saman balyası ve sera toprağına dikilen domates fidelerinde gelişme, verim ve meyve kalitesinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 67574
  2. Yazar: CANAN ÖZTOKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Deneme geç ilkbahar-yaz yetiştirme periyodunda Çanakkale İli Ezine İlçesi Mahmudiye beldesindeki 330 metrekarelik plastik serada yapılmıştır. Denemenin amacı, farklı gelişme dönemlerinde, farklı fide kaplarında yetiştirilen domates bitkilerinin saman balyası ve topraktaki verimlerinin karşılaştırılmasıdır. Sonuçlara göre fide torbalarında yetiştirilen bitkilerden en yüksek meyve sayısı alınmıştır. Toplam meyve sayısı ve verimi bakımından çiçekli, tomurcuklu ve 3-4 yapraklı dönemde dikilen fideler arasındaki fark önemsizdir. Ekimden ilk hasada gün sayısı toprakda ortalama 119 gün, saman balyasında ise 118.08 gün olmuştur. Erkenci meyve sayısı için yetiştirme ortamı ve gelişme devreleri arasındaki interaksiyon önemli bulunmuş ve bitki başına ortalama 9.7 meyve ile tomurcuklu dönemde toprağa dikilen fidelerden en yüksek sayı alınmıştır. Toplam erkenci meyve sayısı açısından torbada yetiştirilip, 3-4 yapraklı devrede toprağa şaşırtılan fideler bitki başına 1.66 kg, torbada yetiştirilip tomurcuklu dönemde toprağa şaşırtılan fidelerde ise 1.45 kg verimle en yüksek sayılar elde edilmiştir. Toplam meyve verimi açısından gelişme devreleri arasında fark bulunmamıştır.. Ancak toprakda yetiştirilen bitkiler bitki başına 3.15 kg, samandakiler ise 2.79 kg verim vermiştir. Yetiştirme kaplarından torbada yetiştirilenlerden bitki basma 3.66 kg verim alınmasına rağmen çok gözlü fide kaplarından sadece 2,46 kg verim alınmıştır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY This research was made in late spring-summer season in Çanakkale- Ezine- Mahmudiye region in cold plastic greenhouse. Aim of the experiment was to compare the plant growth, quality and fruit yield of the tomatoes which were grown in two different growing bags and planted in three different growth stages in straw-bales and greenhouse border. Time interval between the planting and the first harvest wasll9 day in greenhouse border and 1 18.08 day in straw-bales. For early fruit number, interaction between planting media and growing stages was found important. The best number was obtained from the seedlings which had buds and planted in greenhouse border.For early fruit yield the seedlings which were grown in 200 ml. black seedling bags and planted to greenhouse border at 3-4 leaf stage gave 1.66kg/ plant and seedlings grown in the same growing bags and planted the greenhouse border at budded stage gave 1.45kg/p. Growth stages for total fruit number were found insignificiant. 3.15 kg/P and 2.79kg/P yield was obtained from the seedlings which were grown in greenhouse border and straw-bales respectively. Total fruit yield for the seedlings grown in 200 ml. black bags were 3.63 kg/P, but only 2.46 kg/ P which were grown in multipots.