Piyasada satılan krem çikolataların farklı depolama sıcaklıklarında (4c ve 25c) bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine bir araştırma
A Research on some physical and chemical properties of crema chochalates storet at different temperatures (4c and 25c) and sold in the market
  1. Tez No: 67589
  2. Yazar: FATİH KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ill ÖZET PİYASADA SATILAN KREM ÇİKOLATALARIN FARKLI DEPOLAMA SICAKLIKLARINDA ( 4°C ve 25°C) BAZI FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu çalışmada piyasada satışa sunulan krem çikolataların farklı sıcaklık derecelerinde ( 4°C ve 25°C ) stabilitelerini incelemek için 5 değişik firmanın aynı üretim tarihine sahip krem çikolatalarından temin edilerek 1 er ay arayla 6 ay olmak üzere çikolataların fiziksel ve kimyasal özelliklerindeki değişmeler incelenmiştir Çikolataların toplam yağ, şeker, protein, kül, rutubet ve ağır metal içerikleri T.S.'ye uygun bulunmuştur. Yapılan fiziksel ve kimyasal analizler sonucunda krem çikolatalarda kakao yağı yerine diğer ikame yağların kullanıldığı tesbit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre 4°C'de depolamanın 25°C'de depolamaya göre daha iyi sonuç verdiği kanısına varılmıştır. 25°C'de depolamanın raf ömrü boyunca çikolatanın özellikleri üzerinde çok büyük bir etkide bulunmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY A RESEARCH ON SOME PYSİCAL AND CHEMICAL PROPERTIES OF CREME CHOCHALATES STORED AT DIFFERENT TEMPERATURES (4°C AND 25°C) AND SOLD IN THE MARKET In this research, in order to investigate the stabilities of creme chocholates at different temperatures, creme chocholate samples from 5 different firms having the same production dates weretaken and changes in their physical and chemical properties were exemined over 6 months with monthly intervals. Total fat, sugar, protein, ash, mousture and heavy metalcontents of the chocholates were found to be in compliance with the turkish standards. Accordirg to the results of physical and chemical analyses it was found that other substitutefats-Instead of cocoa fat were used in creme chochlates. Analysis resuts suggested that storage at 4°C produced better results than those at 25°C. It was determined that storage at 25°C did not have an important effect on the properties of chocholate during the shelf-life.