Dişli taslak üretiminde üretim yöntemi optimizasyonu
Optimization of manufacturing methods of gear blank
  1. Tez No: 67596
  2. Yazar: METİN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. EROL AKATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bir makina elemanını farklı örelim yöntemleriyle üretmek mümkündür. Üretim yönteminin seçilmesinde mekanik özellikler, üretim hızı, ekonomiklik gibi pek çok kriterin incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, dişli pompaların dişli taslaklarının üretiminde uygun üretim yöntemi araştırması yapılmıştır Dişli taslak üretiminde talaşlı şekil verme, kapalı kalıpta dövme, sürtünme kaynağı ve ekstrüzyon gibi üretim yöntemleri kullanılabilir. Bu çalışmada, talaşlı şekil verme ve kapalı kalıpta dövme yöntemleri ile üretilen dişli taslakları üretim zamanı, malzeme kayıpları ve yorulma özellikleri açısından kıyaslanmaktadır. Çalışmanın sonuçlan işleme zamanı ve malzeme kayıpları açısından kapalı kalıpta dövme yönteminin daha üstün olduğunu, yorulma dayanımı açısından kritik kesitte plastik şekil değişiminin etkisi Tuzla olmadığından büyük bir farkın olmadığım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT 1 1 is possible to manufacture a machine element with different method. When selecting a manufacturing method many criterion should be evaluated. In this study, optimum manufacturing method was experimented for producing gear blanks of gear pumps. In manufacturing of gear blanks; machining, closed die forging, extrusion friction welding can be used. In this study, gear blanks which were produced with machining and closed die forging were compared in manufacturing time, material lost and fatigue limit. In conclusion, closed die forging showed better result in manufacturing time and material lost. Two methos are nearly similar in fatigue experiment results because closed die forging has not any effect in critical cross section.