Dental implant planlamasında konik ışınlı bilgisayar tomografi verilerini görüntü işleme yöntemleri kullanılarak optimizasyonu ve üç boyutlu yazıcı ile üretimi
Optimization of cone beam computed tomography data using image processing methods in dental implant planning and manufacturing with 3d printer
  1. Tez No: 676023
  2. Yazar: HAMDİ SAYIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR AKSOY, ÖĞR. GÖR. KORAY ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dental implantlar tam veya parsiyel dişsizlik durumlarında hastalara sabit protetik tedavi uygulanmasına olanak sağlamaktadır. Estetik ve fonksiyonel ihtiyaçları karşılamadaki üstün özellikleri nedeniyle implant uygulamaları günümüzde oldukça sık tercih edilmektedir. Dental implant tedavisi öncesi dikkatli ve ayrıntılı tedavi planlamasının yapılması, başarılı ve uzun ömürlü bir tedavinin sağlanması açısından çok önemlidir. Çalışmada dental implant tedavi planlamasında önemli aşamalarından birisi olan dental KIBT verilerinin medyan, Medyan-Mean-Gaussian(MMG) ve bilateral filtreler, eşikleme, histogram normalleştirme, morfoloji ve bölütleme görüntü işleme yöntemleri ile görüntüler iyileştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar hem Peak Signal to Noise Ratio(PSNR), Structural Similarity Index Measurement(SSIM) ve Mean Squared Error(MSE) nicel değerlendirme ölçütlerine hem de Multi Attribute Utility Theory (MAUT) nitel değerlendirme yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda hem nicel hem de nitel olarak 3x3 çekirdekli medyan filtreleme yönteminin en başarılı yöntem olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın son aşamasında elde edilen sonuç görüntüleri kullanılarak Üç Boyutlu(3B) katı modeli Fused Deposition Modeling(FDM) 3D yazıcı ile üretilmiştir. Üretilen modelin dental implant cerrahi operasyon tedavi planlaması için kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental implants allow fixed prosthetic treatment to be applied to patients in cases of complete or partial edentulism. Implant applications are frequently used today due to their superior properties in meeting aesthetic and functional needs. Careful and detailed treatment planning before dental implant treatment is very important in terms of ensuring successful and long-lasting treatment. In this study, CBCT images, which are an important part of the planning of dental implant treatment, were improved with median filter, Median-Mean-Gaussian (MMG) filter, bilateral filters, thresholding, histogram normalization, morphology and segmentation image processing methods. The results obtained were evaluated using both Peak Signal to Noise Ratio (PSNR), Structural Similarity Index Measurement (SSIM) and Mean Squared Error (MSE) quantitative evaluation criteria and the Multi-Attribute Utility Theory (MAUT) qualitative evaluation method. As a result of both quantitative and qualitative evaluations, it has been determined that the 3x3 core median filtering method is the most successful. Using the results images obtained in the last stage of the study, the Three Dimensional (3D) solid model was produced with a Fused Deposition Modeling (FDM) three-dimensional printer. It has been shown that the model produced can be used for treatment planning in dental implant surgery operations.