Kırım kongo kanamalı ateşi tanısı ile takip edilen hastaların değerlendirilmesi ve hastalığın ağırlık faktörlerinin belirlenmesi
Evaluation of patients with crimean congo hemorrhagic fever and determination of disease severity criteria
  1. Tez No: 676152
  2. Yazar: SÜMEYYE KAZANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRAGÜL AKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
KKKA; yaygın bir coğrafyada görülen, son yıllarda ülkemizde önemli bir sağlık problemi haline gelen, ölümle sonuçlanabilen, ateşli kanamalı bir hastalıktır. Hastaların epidemiyolojik ve demografik bilgileriyle, klinik ve laboratuvar bulgularıyla değerlendirilerek, hastalığın ölümle sonuçlanacağını öngören ağırlık faktörlerinin belirlenmesi amaçlanan bu çalışma, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği' nde 2009-2013 tarihleri arasında yatırılarak izlenen KKKA tanılı 92 hastada retrospektif olarak yürütülmüştür. Yaşamını yitiren 15 hasta ölen hasta grubunu, 77 hasta hayatta kalan grubu oluşturmuştur. Yaş, cinsiyet, ek hastalık varlığının prognozu etkilemediği gösterilmiştir. Başvuruda ishal, kanama, solunum şikayeti ve döküntü varlığı ile fizik muayenede bilinç bulanıklığı, akciğerde patolojik dinleme bulgusu, peteşi ve ekimozun ölen hastalarda daha sık olarak görüldüğü saptanmıştır. Kanama türlerinden melena ve hematürinin ölen hastalarda daha sık olduğu saptanmıştır. Prognozu etkileyen laboratuvar tetkiklerinde hayatta kalan hastalarda düzelme saptanırken, ölen hastalarda ise sebat ettiği ya da bozulma olduğu gösterilmiştir. Laboratuvar bulgularından ALT, AST, LDH, CPK, üre, kreatinin, aPTT, PT, INR değerleri ölen hastalarda anlamlı olarak daha yüksek, trombosit sayısı ve fibrinojen değeri daha düşük olarak saptanmıştır. Anlamlı olarak prognozu etkilediği gösterilen laboratuvar değerlerinden aPTT >53 s (duyarlılık %71, özgüllük %95, PTD %71, NTD %95) ve trombosit sayısı
Özet (Çeviri)
CCHF, a febrile hemorrhagic disease which is seen in widespread geographic region, has become a major health problem in recent years over our country that can last fatal. This study aimed to determine severity criteria which estimate disease fatality of evaluated patients in the aspects of epidemiological and demographic data, clinical and laboratory findings. This study which is designed retrospectively and included 92 inpatients whom were admitted to Ankara Numune Research and Teaching Hospital, Department of Infections Diseases and Clinical Microbiology, with diagnosis of CCHF, between the years 2009-2013. Fatal and non- fatal groups consists of 15 and 77 patients respectively. Age, gender and comorbidities did not affect the prognosis. Presence of diarrhea, bleeding, respitory complaints, rash and somnolence, pathologic lung findings, petechiae, ecchymosis at administration were detected more frequently in patients who died. Melena and hematuria were more common in patients who died. Laboratory tests which affect the prognosis showed significant improvements in patients who survived, but they persisted in the ones who died. ALT, AST, LDH, CPK, urea, creatinine, aPTT, PT, INR levels were higher in fatal cases and platelet counts and fibrinogen levels were lower. The factors which were documented to affect prognosis significantly were; ​​aPTT> 53 s (sensitivity 71%, specificity 95%, PPV 71%, NPV 95%) and platelet count