Küresel çevre güvenliği perspektifinden biyolojik çeşitliliğin korunması çerçevesinde Birleşmiş Milletler
The United Nations in the framework of conservation of biological diversity from the perspective of global environmental security
- Tez No: 676223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KAVUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Soğuk Savaş'ın ardından hızla değişen uluslararası konjonktür, güvenlik kavramının terminolojisinde de değişimleri beraberinde getirmiştir. Özellikle 1991 yılından itibaren başlayan ve günümüze dek devam eden süreçte Kopenhag Okulu'nun güvenlik tanımlamasındaki çeşitliliğin hızla benimsendiği görülmektedir. Ayrıca çevrenin doğal yapısından kaynaklanan sorunların da bölgesel veya küresel düzeyde bir güvenlik sorunu oluşturabileceği düşüncesinin kabul görmesiyle birlikte güvenlik söylemlerinde çevre güvenliği kavramı yer edinmeye başlamıştır. Buradan hareketle çevre güvenliğinin kapsamına küresel bağlamda yaklaşıldığında, Dünya'nın sürdürülebilirliğine, insan neslinin devamlılığına ve insan sağlığının yanı sıra yaşam şartlarının da kalitesine yönelik çevreden kaynaklanan riskler giderek artmaktadır. Devletlerin sınırlarını aşarak tüm insanlığın ortak sorunu haline gelen bu risklerin her birinin küresel çevre güvenliği çerçevesinde küresel düzeyde önlem alınması gereken bir güvenlik sorunu oluşturduğundan söz edilebilir. Biyolojik çeşitliliğin azalması sorunu ise günümüzde bu sorunlar arasında en fazla dikkat çekenlerdendir. Bu bağlamda, küresel düzeyde bir güvenlik sorunu niteliği taşıyan biyolojik çeşitliliğin azalması sorunu, Birleşmiş Milletler (BM)'in küresel çevre güvenliği perspektifinden tarihsel kronolojik boyutta analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The rapidly changing international conjuncture after the Cold War brought about changes in the terminology of the concept of security. It is seen that the diversity in the security definition of the Copenhagen School has been rapidly adopted, especially in the process that started from 1991 and continues until today. In addition, with the acceptance of the idea that the problems arising from the natural structure of the environment can create a security problem at the regional or global level, the concept of environmental security has begun to take place in security discourses. From this point of view, when the scope of the environmental safety is approached in a global context, the risks arising from the environment towards the sustainability of the Earth, the continuity of the human generation, and the quality of human health, as well as living conditions, are increasing. It can be said that each of these risks, which have become the common problem of all humanity by exceeding the borders of the states, constitutes a security problem that needs to be taken measures at the global level within the framework of global environmental security. The problem of declining biodiversity is one of the most striking among these problems today. In this context, the problem of the biological diversity decline, which is a global security problem, will be analyzed in historical chronology from the perspective of the United Nations (UN) global environmental security.