Benin on the axis of the law of the primate city: The case of Cotonou
Tek büyük kent kuramı ekseninde Benin: Cotonou örneği
  1. Tez No: 676302
  2. Yazar: SOUMANOU ABDEL BAIS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KAĞAN ŞAKACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Jefferson'un“Tek Büyük Kent Kuramı”, bir ülkenin ana kentinin nüfus açısından daima oransız olduğunu; ulusal kapasitenin ve duygunun istisnai bir şekilde temsilcisi olduğunu belirtir. Benin, gelişmekte olan bir ülke olarak konumlanmaktadır. Bu bağlamda tezin amacı Benin'de kentsel öncelik olgusunun saptanmasıdır. Böylece, bu tez Jefferson'un görüşü bağlamında Cotonou kentini incelemeyi amaçlamaktadır. Cotonou'nun Benin'deki en kalabalık ve en önde gelen ekonomiye sahip şehir haline nasıl geldiğini göstermek için, Cotonou'nun konumu ve tarihsel-coğrafi durumu ile ilgili bazı faktörler vurgulanmıştır. Cotonou'nun oransız derecede büyük olduğu ve ülkenin ekonomik kapasitesinin önemli bir bölümünü temsil ettiği göz önünde tutulsa da, Cotonou'nun gerçekten ulusal duyguları temsil edip etmediği konusunda bazı belirsizlikler olduğu açıktır. Bu belirsizlikleri netleştirmek ve böylece Cotonou'nun ulusal duyguyu ne ölçüde temsil ettiğini değerlendirmek için; ülkenin kültürel peyzajının bir açıklaması, bir literatür taraması ve Benin sakinleriyle mülakat yapılmıştır. Benin modernleşmeye devam ettikçe ve Cotonou Benin'in diğer bölgelerinden daha fazla insanı çekmeye devam ettikçe, Cotonou sonunda ülkenin kültürel kimliğini daha fazla temsil edebilir.
Özet (Çeviri)
Jefferson's“law of the primate city”states that the principal city of a country is always disproportionate in population and exceptionally representative of national capacity and feeling. This thesis examines the extent to which Cotonou, the economic capital of Benin, is fully in line with Jefferson's“law”. Some site and situation factors were highlighted to show how Cotonou has become the most populous city and dominant economic city in Benin. Considering that Cotonou is disproportionately large and has a significant share of the country's economic capacity, it is clear that today there is some uncertainty as to whether Cotonou is truly representative of national feeling. In order to clarify this issue, an explanation of the cultural landscape, a literature review and interviews with Beninese residents are conducted to assess the extent to which Cotonou represents national feeling. Furthermore, it is noted that as Benin modernises, Cotonou will continue to attract more people from other parts of Benin and may therefore become more representative of the country's cultural identity.