Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığının sahip olduğu değerlerle gelecek beklentisi arasında yordayıcı ilişkiler
Predictive relationships between values university students that have internet addiction and future expectations
- Tez No: 676654
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin sahip oldukları değerlerle internet bağımlılıkları ve gelecek beklentileri arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın konusunu teşkil eden değişkenlere ait kuramsal bilgiler alan yazın bölümünde sunulmuştur. Araştırmada ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla yapısal eşitlik modeli analizi yapılmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi analizi için Amos 19 programı kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim döneminde öğretim gören 395 kız, 105 erkek olmak üzere toplamda 500 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak için katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek için araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, araştırmanın konusunu teşkil eden değişkenlerin tespiti için Değerler Ölçeği, Young İnternet Bağımlılık Ölçeği ve Gelecek Beklentisi Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; üniversite öğrencilerinin sahip oldukları değerler ile gelecek beklentileri arasında yordayıcı ilişkiler incelendiğinde pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Aynı zamanda sahip oldukları değerler ile internet bağımlılıkları arasındaki yordayıcı ilişki incelendiğinde negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu görülmektedir. Buna ek olarak internet bağımlılıkları ile gelecek beklentileri arasında yordayıcı ilişkiler incelendiğinde negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular ışığında öneriler kısmı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
TThis study aims to examine the predictor relations between university students' values, future expectations and their internet addictions. In the literature section, theoretical information about the variables investigated is presented. The relational screening model which is a sub-type of the general screening model was conducted in the study. Relations between variables are determined and then these relations are tested with the structural equation model. In addition, this structural equation model analysis is done with AMOS 19 program. The study group of the researchers produced a total of 500 university students, 395 girls and 105 boys, who are studying from universities in Turkey in 2020-2021 academic year. In data collection, this research benefits from“Values Scale”, Young Internet Addiction Test“ and ”Future Expectations Scale". According to the findings of the study, when the predictive relationships between the values of university students and future expectations are examined, a coherent linear relationship is observed. When the predictive relationships between the values of university students and internet addictions are examined, it is seen that there is a negative coherent relationship. At the same time, when the predictive relationships between internet addictions and their future expectations are examined, it is seen that there is a negative coherent relationship. In the light of the findings obtained, recommendations section of the study is developed.