Kanser hastası yetişkinlerin dönüştürücü öğrenme deneyimleri
Transformative learning experiences of adults with cancer
  1. Tez No: 676659
  2. Yazar: ŞENGÜL ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Kanser hastası yetişkinlerin dönüştürücü öğrenme deneyimlerine odaklanan bu çalışma nitel olarak tasarlanmış fenomenolojik desende bir çalışmadır. Araştırmada yaşamı ciddi bir biçimde tehdit eden kanser gibi bir hastalık sonucunda katılımcılarda ortaya çıkan dönüştürücü öğrenme süreci tüm boyutlarıyla ele alınmaya çalışılmış ve katılımcıların kuramın 10 basamağını nasıl deneyimlediklerine dair bilgiler verilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu kanser hastalığına yakalanmış ve hastalığın kendilerinde bir perspektif dönüşümüne yol açtığını ifade eden yedi erkek ve 10 kadın oluşturmuştur. Araştırmada veriler sosyo-demografik bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme rehberi yoluyla toplanmıştır. Görüşmeler ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmış ve toplanan veriler dönüştürücü öğrenme kuramı esas alınarak tematik analiz yolu ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları; tüm katılımcıların Mezirow'un dönüştürücü öğrenme kuramında tanımladığı 10 aşamayı da deneyimlediklerini göstermiştir. Katılımcılar sağlık, yaşam ve ölüm, insanlar ve yakın çevre, maneviyat ile kanser ve kanser hastaları gibi pek çok konuda bir perspektif dönüşümü yaşamışlardır. Bununla birlikte perspektif dönüşüm sürecinin doğrusal bir çizgide gerçekleşmediği, bunun yanı sıra katılımcıların önceki bazı basamaklara geri dönüş yaşadıkları gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; içerisinde pek çok sorunu barındıran kanser gibi travmatik bir hastalık deneyiminin basit bir fikir değişiminden ziyade dönüştürücü öğrenmelere kapı araladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research, which focuses on the transformative learning experiences of adults with cancer, is a qualitatively designed phenomenological study. In the study, the transformative learning process that emerged in the participants as a result of a seriously life-threatening disease such as cancer was tried to be dealt with in all its dimensions and a detailed analysis on how the participants experienced the 10 steps of the theory was presented. The study group of the research consisted of seven men and 10 women who were diagnosed with cancer and stated that the disease led to a perspective transformation in them. In the study, data were collected through a socio-demographic information form and a semi-structured interview quide. The interviews were recorded with a voice recorder and the collected data were analyzed by thematic analysis based on the transformative learning theory. Research findings have revealed that all participants experienced all 10 steps defined in Mezirow's transformative learning theory. The participants experienced a perspective transformation on many topics such as health, life and death, people and the immediate environment, spirituality and cancer and cancer patients. However, it was observed that the perspective transformation process did not take place in a linear manner and that the participants revisited some of the previous steps of the theory. According to the research findings, it can be concluded that the experience of a traumatic disease such as cancer, which contains many problems, opens the door to transformative learning rather than a simple change of mind.