Algılanan yönetici desteğinin işveren markası üzerine etkisi: Enerji sektöründe bir araştırma
The effect of perceived supervisor support on employer brand: A research in energy sector
  1. Tez No: 676926
  2. Yazar: GÜLŞAH TEKE
  3. Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüz dünyası rekabette pozitif avantaj elde edebilmek için farklılaşmayı gerektirmektedir. Nitelikli personel ile çalışma ve çalışanın niteliklerinden faydalanabilme de farklılaşma sürecinde önemli bir etkendir. Şirketler sahip olduğu personelini bazında tutmaya çabalarken, aynı zamanda kendilerini potansiyel çalışanlar için de cazip hale getirmeye çalışmaktadır. Nitelikli personel ile çalışabilmek şirketler için bu kadar önemliyken diğer taraftan çalışanlar için de maddi ve sosyal beklentilerini karşılayabilecek marka değeri sahibi şirketler ile çalışmak önemli hale gelmiştir. İşveren markası, iş yerinin çalışılması arzulanan yer konumuna getirirken, örgüte olan bağlılığı da artırabilmekte, sürekliliği sağlayabilmektedir. Yönetici, çalışanlar tarafından çalışma hiyerarşisi içerisinde şirketin temsilcisi olarak görülmektedir. Yönetici, şirket için şirketin anlayış, vizyon ve yapısını yansıtan ve bunların iletimini sağlayan yapı taşıdır. İşveren markasının anlaşımı, aktarımı ve uygulamaları da yine yönetici vasıtıyla doğru ve hızlı şekilde gerçekleşebilmektedir. Çalışanların doğru olduğuna inandığı yerde çalıştığını düşünmesi kadar doğru bir ortamda doğru bir mentor doğru bir üst ile çalıştığına da inanması motivasyon ve moralini de olumlu etkileyecektir. Kişinin rahatsız edici davranışlara uğramaması hem kendisini hem de örgütü olumlu etileyecektir. Bireyin yönetici tarafından takdir görmesi, beğenilmesi, yaptığı işe karşılık teşekkür bulması, görüşleri ve yapabileceği çalışmaları için destek bulması çalışma ortamına güven duygusunu artıracak ve bu durum yine örgüt bağlılığını sağlayacaktır. Bu çalışmada algılanan yönetici desteğinin işveren markası üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla enerji sektöründe faaliyet gösteren bir şirketteki 250 çalışana ulaşılmıştır. Anket kişilerin demografik özelliklerine ait bilgilere ulaşılabilen kişisel bilgi formu, Greenhaus, Parasuraman ve Wormley (1990) tarafından geliştirilmiş olan algılanan yönetici desteği ölçeği ve Berthon, Ewing ve Hah (2005) tarafından geliştirilmiş işveren markası ölçeğinden meydana gelmektedir. Elde edilen veriler sayesinde algılanan yönetici desteğinin işveren markası üzerinde pozitif etkisinin bulunduğu gözlemlenmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's world requires differentiation in order to gain a positive advantage in competition. Working with qualified personnel and being able to benefit from the qualifications of the employee is also an important factor in the differentiation process. While companies strive to keep their personnels in reserves, they also try to make themselves attractive to potential employee. While working with qualified personnels is so important form companies, it has also become important for employees to work with companies that have employer brand which can meet their financial and social expectations. While the employer brand makes the workplace the desired place to work, it can also increase the commitment to the organization and ensure continuity. The supervisor is seen by the employees as the representative of the company within the working hierarchy. The supervisor is the element of the company that reflects and conveys the understanding, vision and structure of the company. The understanding, transfer and applications of the amployer brand can also be realized correctly and quickly through supervisor. As well as believing that employees work there they believe it is right, believing that they work with the right mentor the right parent in the right environment will positively affect motivation and morale. If the person does not behave in a disturbing matter, it will positively affect both himself and the organization. A person's appreciation, appreciation by the supervisor, gratitude for his work, support for his views and work that he can do will increase a sense of trust in the working environment, and this will again ensure the commitment of the organization. In this study, the effect of perceived supervisor support on the employer brand was investigated. For this purpose, 250 employees in a company that operating in the energy sector have been reached. The questionnaire consists of the personal informationform that can access information about the demographic characteristics of the people, the perceived supervisor support scale developed by Greenhaus, Parasuraman and Wormley (1990) and the employer brand scale developed by Berthon, Ewing and Hah (2005). Thanks to the data obtained, it has been observed that perceived supervisor support has a positive effect on the employer brand. Differences were analyzed according to the demographic characteristics of the participants.