The impact of CSR practices on employees' loyalty, organizational commitment, and perceived service quality: A study on higher education institution in Iraq
KSS uygulamalarının çalışanların sadakatı, organizasyon bağlılığı ve algılanan hizmet kalitesi üzerine etkisi: Irak'ta yükseköğretim kurumları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 721599
  2. Yazar: MOHAMMED ADNAN MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHAN ÇİĞDEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, Irak'taki yükseköğretim kurumlarında kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının çalışan bağlılığı, bağlılığı ve algılanan hizmet kalitesi üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkiyi test etmek için nicel bir yaklaşım olarak kesitsel anket deseni kullanılmıştır. Kerkük kentindeki devlet üniversitelerinde çalışanlara şahsen bir anket dağıtıldı. Uygun bir fidan tekniği kullanılarak devlet üniversitelerinden 101 personelden veri toplanmıştır. Anketten elde edilen verilerin analizinde SPSS 21.0 ve AMOS 21.0 programları kullanılmıştır. Sonuçlar, kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının, Kerkük'teki Irak devlet üniversitelerinde çalışanların sadakati ve bağlılığı ile hizmet kalitesi üzerinde pek çok açıdan olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çalışanların sadakati ve bağlılığı, Kerkük kentindeki Irak devlet üniversitelerinin sunduğu hizmetin kalitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the impact of corporate social responsibility practices on employee's loyalty, commitment and perceived service quality in higher education institutions in Iraq. A cross-sectional survey design as a quantitative approach was used to test the relationship between the variables of the study. A questionnaire was distributed in person to workers in public universities in the city of Kirkuk. Using a convenient sapling technique, data was collected from 101 staff from the public universities. The SPSS 21.0 and AMOS 21.0 programs were used to analyze the data resulting from the questionnaire. The results indicate that the practices of corporate social responsibility in most of its aspects have a positive impact on the loyalty and commitment of employees and the quality of services in the Iraqi government universities in Kirkuk. Moreover, the loyalty and commitment of employees have a positive impact on the quality of service provided by Iraqi public universities in the Kirkuk city.