A textlinguistic analysis on readability and textuality of English coursebooks used in Turkish high schools
Türk liselerinde kullanılan İngilizce ders kitaplarının okunabilirliği ve metinselliği üzerine metindilbilimsel bir çözümleme
  1. Tez No: 677203
  2. Yazar: ESRA DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmamız, ikinci dil öğrenenler için yazılmış orta düzey İngilizce ders kitaplarındaki okuduğunu anlama metinlerinin metinsellik ölçütlerine uyumunu ve okunabilirlik düzeyini incelemeyi amaçlamaktadır. Bağdaşıklık analizi için Halliday ve Hasan'ın (1976) bağdaşıklık araçları taksonomisi kullanılmıştır. Tutarlılık ölçütü, Coşkun (2005) tarafından tasarlanan bir ölçek ile analiz edilmiştir. Diğer 5 metinsellik ölçütü, Beaugrande & Dressler (1981)'e göre analiz edilmiştir. Okunabilirlik, Flesch-Kincaid Grade Level Formülü ile analiz edilmiştir. Metinler, formülle elde edilen puanlara göre basit, orta ve ileri düzey olarak sınıflandırılmaktadır. Çalışmanın sonuçları, MEB Yayınları B1/B1+ Progress Student's Book ile Cambridge University Yayınları B1 Empower Student's Book'ta yer alan okuduğunu anlama metinlerinin bağdaşıklık, amaçlılık, bilgilendiricilik ve kabul edilebilirlik ile bir ölçüde uyumlu olduğunu göstermektedir. Bağdaşıklık açısından, eksilti ve değiştirim, her iki ders kitabında en az kullanılan bağdaşıklık araçlardır. Cambridge University Press B1 Empower Student's Book'taki metinlerde bağdaşıklık sırasıyla gönderim, bağlaçlar, sözcüksel bağdaşıklık, eksilti ve değiştirim araçlarının kullanımıyla sağlanmıştır. MEB Yayınları B1 / B1 + Progress Student's Book'taki metinlerde bağdaşıklık araçları sırasıyla gönderim, bağlaçlar, sözcüksel bağdaşıklık, değiştirim ve eksilti araçları kullanılarak elde edilmiştir. Ortalama tutarlılık puanı Cambridge University Yayınları B1 Empower Student's Book'ta MEB Yayınları B1 / B1 + Progress Student's Book'ta olduğundan daha yüksektir. Her iki ders kitabındaki metinler de durumsallık ve metinlerarasılık ölçütlerine diğer ölçütlerden daha az uyum sağlamaktadır. Metinlerin okunabilirlik puanları hesaplandığında, Cambridge University Yayınları B1 Empower Student's Book'ta yer alan 13 metnin orta düzeyde, 7'sinin basit düzeyde olduğu görülmektedir. Ayrıca MEB Yayınları B1 / B1 + Progress Student's Book'ta yer alan 14 metnin orta düzeyde, 5 metnin basit düzeyde, 1 metnin ileri düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aims at examining the textuality standards and readability level in reading comprehension texts in intermediate English coursebooks written for second language learners. Halliday and Hasan's (1976) taxonomy of cohesive devices were used to analyse cohesion. Coherence was analysed with a scale designed by Coşkun (2005). The other 5 textuality standards were analysed in accordance with Beaugrande & Dressler (1981). Readability was analysed with Flesch-Kincaid Grade Level Formula. Texts are classified as basic, average and skilled according to the points obtained by the formula. The results of the study indicate that reading comprehension texts in MEB Publications B1/B1+ Progress Student's Book and those in Cambridge University Press B1 Empower Student's Book conformed cohesion, intentionality, informativity and acceptability to a certain extent. Ellipsis and substitution are the least used cohesive devices in both of the coursebooks in terms of cohesion. Cohesion of the texts in Cambridge University Press B1 Empower Student's Book are respectively achieved by the use of references, conjunctions, lexical cohesion device, ellipsis, and substitution. Cohesion patterns in the texts in MEB Publications B1/B1+ Progress Student's Book are respectively achieved by the use of references, conjunctions, lexical cohesion device, substitution, and ellipsis. The average score of coherence is higher in Cambridge University Press B1 Empower Student's Book than in MEB Publications B1/B1+ Progress Student's Book. Situationality and intertextuality standards are conformed less than the other standards in both of the coursebooks. When the readability points of the texts are calculated, it is seen that 13 texts in Cambridge University Press B1 Empower Student's Book are at average level and 7 is at basic level. In addition, 14 texts in MEB Publications B1/B1+ Progress Student's Book are found to be at average level, and 5 texts are at basic level, and 1 text is at skilled level.