Eşine veya partnerine şiddet uygulayan erkeklerin kişisel ve ilişkisel profili ile sosyal beceri ve frustrasyon toleransı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between social skills, frustration tolerance and personal and relationship profile of men who commit spousal or partner violence
  1. Tez No: 677276
  2. Yazar: UMUT HAKAN AHTIHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BELMA GÖLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
Erkekler pek çok farklı sebepten dolayı eşlerine veya partnerlerine şiddet uygulayabilmektedirler. Uygulanan bu şiddete ilişkin literatürde birçok risk faktörü bulunmaktadır. Söz konusu araştırma ise Türkiye'de yaşayan erkeklerin çalışma dahilinde belirlenmiş olan kişisel ve ilişkisel risk faktörleri, frustrasyon toleransı ve sosyal beceriler açısından incelenmelerini temel almaktadır. Araştırma amaçları kişisel ve ilişkisel risk faktörlerinin partner şiddeti olan ilişkilerini, kişisel ve ilişkisel faktörlerin frustrasyon toleransı ve sosyal beceriler ile olan ilişkilerini ve frustrasyon toleransı ile sosyal becerilerin partner şiddeti ile olan ilişkilerini incelemek olarak belirlenmiştir. Örneklem, yaş aralığı 18-60 arasında değişen ve Türkiye'nin çeşitli illerinde ikamet etmekte olan 500 erkekten oluşmaktadır. Katılımcılara“Demografik Bilgi Formu”,“Engellenmeye Tahammülsüzlük Ölçeği”,“Sosyal Beceri Envanteri-Kısa Form”,“Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği”ve“Kişisel ve İlişkisel Profil”uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre erkeklerin partner şiddetinden, kişisel ve ilişkisel risk faktörlerinden, sosyal becerilerden ve engellenmeye tahammülsüzlükten aldıkları puanlar eğitim düzeyi, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, algılanan ebeveyn ilgi ve disiplin düzeyi, çocukluktaki ebeveyn birliktelik durumu ve meslek grubu değişkenlerinin bazılarına göre farklılaşmaktadır. Engellenmeye tahammülsüzlük, sosyal beceriler ve kişisel ve ilişkisel faktörlerin tümü psikolojik, fiziksel ve cinsel partner şiddetiyle ilişkili bulunmuştur. Frustrasyon toleransı açısından cinsel istismar geçmişi hariç olmak üzere sosyal beceriler ve frustrasyon toleransı bütün kişisel ve ilişkisel risk faktörleri ile ilişkili bulunmuştur. Şiddet onaylama ve baskınlığın ihmal geçmişi ve şiddete dayalı sosyalleşme ile partner şiddeti türleri arasında çeşitli seviyelerde aracılık rolünü üstlendikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intimate partner violence perpetrated by men can be effected by many factors. In accordance, there are a lot of risk factors about male intimate partner violence in the literature. The objectives of this research consist of examining the relationship between intimate partner violence and frustration tolerance, social skills and the personal and relationship risk factors and examining the relationship between social skills, frustration tolerance and the said risk factors. The sample of this research consists of 500 men between the ages 18 to 60, who reside in different cities in Turkey. Following research materials have been filled by the participants:“The Demographic Form”,“Frustration Discomfort Scale”,“Social Skills Inventory-Short Form”,“Conflict Tactics Scale-2”and“The Personal and Relationships Profile”. Results showed that the personal and relationship scores, social skills scores and frustration tolerance scores differed among some of the groups of education level, marital status, having children, participants' perceived attention and discipline levels of their parents, whether parents were together during participants' childhood and vocation type. Results also showed that frustration tolerance, social skills and all of the personal and relationship risk factors were related to psychological, physical and sexual intimate partner violence. Except for the sexual abuse history scale of The Personal and Relationship Profile for frustration tolerance, both social skills and frustration tolerance were related to all of the personal and relationship risk factors. It was also found that violence approval and dominance mediated the relationship between neglect history and intimate partner violence as well as the relationship between violent socialization and intimate partner violence.