Algılanan ebeveyn yetiştirme davranışları, baba katılımı ve sorumluluk tutumlarının bağımlılık şiddetine etkisi
The effect of perceived parental breeding behaviors, father i̇nvolvement and attitudes of responsibility on addiction
- Tez No: 677486
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİYE NESRİN DİLBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yürüttüğümüz araştırma; ebeveyn yetiştirme tutumları, baba katılımı ve sorumluluk tutumlarının bağımlılık şiddetine etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda NP İstanbul Beyin Hastanesi ve Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nde (YEDAM) tedavi gören madde bağımlısı hastalara ve sosyal medya aracılığı ile gönüllü olarak katılım sağlamak isteyen aktif madde kullanımı olan bireylere ölçekler uygulanmıştır. Araştırmaya 127 (%17,3'ü kadın, %82,7'si erkek) birey gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Kişilere; Demografik Bilgi Formu, Baba Katılım Ölçekleri, Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği (A-B), Kişisel Sorumluluk Ölçeği ve Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 16.0 programı kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri ve madde kullanım yaşı, ailede madde kullanım öyküsü ve kimin isteği ile tedavi olduğu bilgileri frekans ve yüzde tablolarında gösterilmiştir. Analiz kısmında; t testi, ANOVA, Pearson Korelasyonu ve LSD post hoc yöntemlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research we conducted; It aimed to examine the effects of parenting attitudes, father involvement and responsibility attitudes on addiction violence. In line with this purpose, scales were applied to substance user patients receiving treatment in NP Istanbul Brain Hospital and Yesilay Counseling Center (YEDAM) and active substance users who wanted to participate voluntarily through social media. 127 (17.3% female, 82.7% male) individuals participated in the study voluntarily. Demographic Information Form, Father İnvolvement Scales, Short-Embu (My Memorıes Of Upbrıngıng , Personal Responsibility Scale And Addiction Profile Index (BAPI) were applied to the individuals. SPSS 16.0 program was used to analyze the data. Participants' demographic characteristics, age at onset of substance use, family history of substance use, reasons for being treated are shown in the chart of frequencies and percentages. In the analysis part; t test, ANOVA, Pearson Correlation and LSD post hoc methods were used.