Rutinin ratlarda metotreksat ile oluşturulan nefrotoksisiteye karşı koruyucu etkisi
The protective effect of rutin against methotrexate induced nephrotoxicity in rats
- Tez No: 677531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Nefroloji, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Nephrology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Sunulan çalışmada, rutinin metotreksat kaynaklı nefrotoksisite rat modelinde böbrek dokusu üzerine olası koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 24 adet, 2 aylık, erkek Wistar Albino rat kullanıldı. Kontrol, Rutin, Metotreksat (Met), Metotreksat+Rutin (Met+Rutin), her bir grup için n=6 olup, 4 grup oluşturuldu. Kontrol ve Met gruplarına distile su (0,5 ml/rat), Rutin ve Met+Rutin gruplarına ise rutin 50 mg/kg/gün (0.5 ml distile suda çözdürülerek) oral gavaj yoluyla 15 gün boyunca verildi. Ayrıca, Kontrol ve Rutin gruplarına %0.9'luk serum fizyolojik (0.5 ml/rat), Met ve Met+Rutin gruplarına metotreksat 20 mg/kg tek doz i.p. olarak çalışmanın 8. gününde uygulandı. Çalışmanın 16. gününde tüm ratlar sakrifiye edilerek, böbrek dokuları çıkarıldı. Böbrek dokularında biyokimyasal olarak 8-OHdG, MDA, TOK, TAK ve tGSH düzeyleri, G6PD ve GPx aktiviteleri belirlendi. Ayrıca, böbrek dokularında histopatalojik muayene yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the possible protective effects of rutin on kidney tissue in methotrexate-induced nephrotoxicity rat model. Twenty four Wistar Albino rats (2 months old, male) were divided randomly into four groups (n = 6) as Control, Methotrexate (Met), Rutin, Methotrexate+Rutin (Met+Rutin). Control and Met groups were given distilled water (0.5 ml / rat), and the Rutin and Met+Rutin groups were given rutin 50 mg/kg/day (dissolved in 0.5 ml distilled water) by oral gavage for 15 days. Met and Met+Rutin groups were administered a single dose of methotrexate 20 mg/ kg/i.p. on the 8th day of the study. All rats were sacrificed and kidney tissues were removed on the 16th day of the study. The levels of 8-OHdG, MDA, TOS, TAS, tGSH and the activities of G6PD and GPx in kidney tissues were determined biochemically. In addition, histopathological examination was performed in kidney tissues.