Türkiye'de sağlık turizmi kapsamında medikal turizm ve ekonomik yönü: İstanbul örneği
Medical tourism and economic aspects in the scope of health tourism in Turkey: A case of Istanbul
  1. Tez No: 677679
  2. Yazar: YASEMİN KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, İşletme, Economics, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Neoliberal iktisat politikasının dünya genelinde hâkim olmaya başlaması ile birlikte, küçülen devlet anlayışı, kendini sağlık sektöründe de göstermiştir. Yaşam sürelerinin uzaması ile birlikte, devlet bütçelerindeki yeri giderek artan sağlık harcamaları, yurt dışında sağlık hizmeti almayı cazip hale getirmiştir. Önceleri daha az gelişmiş ülkelerden gelir seviyesi yüksek insanların sağlık hizmeti almak amacıyla gelişmiş ülkelere gitmesi şeklinde gerçekleşen medikal turizm hareketi, GOÜ'lerin pazara girmesi ile bu ülkelere doğru gelişim göstermiştir. Özellikle kalkınmalarının finansmanında kaynak kıtlığı çeken GOÜ'ler için iyi bir gelir kaynağı haline gelen medikal turizmde her geçen gün rekabet şartları ağırlaşmaktadır. Ancak medikal turizm isteyen ülkenin yapabileceği bir sektör olmaktan oldukça uzaktır. Türkiye gerek kaliteli sağlık hizmeti sunumu, gerekse turizm olanakları ile bu sektörde önemli bir yere sahiptir. Fakat tüm bu üstün niteliklerine rağmen sektörden aldığı payın, yeterli seviyede olduğu düşünülmemektedir. Çalışma, özellikle Türkiye medikal turizm sektörünü yansıttığı düşünülen İstanbul'un mevcut durumunu tanımlayabilmek ve böylece sektörel gelişim için önerilerde bulunmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'da 139 hastane yöneticisi ve medikal turizm yetkilileri ile anket vasıtasıyla veriler elde edilmiştir. Araştırmada özellikle hastanelere medikal turist gelmesi ile JCI akreditasyon bulunması, çevirmen bulunması ve pazarlama faaliyetleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada dikkat çekici bir diğer bulgu ise katılımcıların, medikal turizmin gelişimindeki en belirgin engelli yabancı dil sorunu ve tanıtım eksikliği olarak ifade ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the neoliberal economic policy beginning to dominate the world, the downsizing state approach has also manifested itself in the medical sector. While the need for health expenditures in the state budgets have increased with the prolonged lifespan, turning towards alternative resources with the investments in the medical sector strengthened by private enterprises has made it attractive to receive health services abroad. The medical tourism movement, which was previously realized in the form of people with high incomes from less developed countries going to developed countries in order to receive health services, has developed towards these countries with the entry of developing countries into the market. Especially for the developing countries which have a resource scarcity in financing their development, the medical tourism has become a good source of income for them, but the conditions of competition in this sector are getting harder day by day. However, medical tourism is far from being a sector that any country can do. Turkey has an important place in this sector with both its quality health services and tourism facilities. Considering all these superior qualities, it cannot be said that our country's share in the sector is at a sufficient level. This study has been prepared in order to describe the current situation of Istanbul, which is the leading centre of the Turkish medical tourism sector, and thus to make suggestions for sectoral development. For this purpose, data have been obtained by conducting a survey with 139 hospital managers and medical tourism officials in Istanbul. In the research, it has been concluded that there is a significant relationship between medical tourists coming to hospitals and JCI accreditation, employment of translators and marketing activities. Another remarkable finding in the study is that the participants have stated that the most obvious obstacle in the development of medical tourism is the lack of communication and promotion in a foreign language.