Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde gençlere yönelik sosyal politikalar
Social policies for youth in the period of the Justice and Development Party
- Tez No: 677870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gençler, bir toplum için geleceğin teminatı olarak kabul edilmektedir. Gençlik dönemi, hayatın en üretken ve verimli dönemi olduğu için ülkelerdeki gençlik politikaları oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi dönemindeki gençlik politikalarının tarihsel perspektifle incelenmesidir. Çalışmada 2002 yılından itibaren seçim beyannameleri, hükümet programları ve kalkınma planları incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken nitel araştırma tekniklerinden içerik analizi ve söylem analizi yöntemleri kullanılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde gençlik politikaları ile ilgili olarak istihdam ve işsizlik, eğitim, girişimcilik ve sosyal refah konuları ön plana çıkmaktadır. Gençlerin hayata çok yönlü olarak katılımı için hükümete, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile iş birlikleri yapmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Young people are the future guarantee for a society. Since the youth period is the most productive and productive period of life, youth policies in countries are very important. The aim of this study is to examine the historical perspective of the Justice and Development Party in Turkey during the period of youth policy. Election statements, government programs and development plans since 2002 have been examined in the study. According to results; with regard to youth policy Justice and Development Party in Turkey during the period of employment and unemployment, education, entrepreneurship and social welfare issues come to the fore. Governments are recommended to cooperate with local administrations and non-governmental organizations for the multi-dimensional participation of young people in life.