Bloom'un güncellenmiş taksonomisine göre soru sorma düzeyleri öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerine etkisi: Malatya ili örneği
7, according to Bloom's updated taxonomy. impact of classroom students on critical thinking skills: Example of Malatya province
- Tez No: 677877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı soru sorma düzeyi öğretiminin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerine etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Malatya ilindeki Ziya Gökalp Ortaokulu'nda öğrenim gören 50 (38 kız ve 34 erkek) yedinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgiler Formu”ve Milli Eğitim'e bağlı okullarda 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı'nda metin olarak yer alan, Şevket Rado'ya ait“Zamanı Kazanmak veya Kaybetmek”metni aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada UF/EMI Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği ile Soru Sorma Düzeyleri Testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda Deney ve Kontrol Grubu Öğrencilerinin Eleştirel Düşünme Becerisi ile Soru Sorma Düzeyi Son-Test Puanları karşılaştırıldığında Bloom'un güncellenmiş taksonomisine göre soru sorma düzeyleri öğretimi sonrasında deney grubunda yer alan öğrenciler kontrol grubunda yer alan öğrencilere göre, hem ölçeğin toplamından hem de tüm alt boyutlarından ortalama olarak daha yüksek puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to demonstrate the impact of question-asking level teaching on students ' critical thinking skills. In the study, a semi-experimental pattern with a prestest-sontest control group, which is one of the quantitative research methods, was used. In the 2017-2018 academic year, 50 seventh grade students (38 girls and 34 boys) were enrolled at Ziya Gökalp Secondary School in Malatya province. Data in the study“Personal Information Form ”prepared by the researcher and 8 in schools associated with National Education. The class was collected through the text“to win or lose time”by Şevket Rado, which is included as a text in the Turkish textbook. In the study, the UF/EMI critical thinking tendency scale and the question asking levels Test were applied. As a result of the research, test and control group Students ' critical thinking skills and level of asking questions according to bloom's updated taxonomy compared to final-Test scores