Yabani bitkilerden pirolitik yağ üretimi ve optimizasyonu
Production and optimization of pyrolytic oil from wild plants
- Tez No: 677880
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gelişen teknoloji beraberinde yüksek enerji ihtiyacı ortaya çıkarmakta ve bu yüksek enerji ihtiyacını sağlayabilmek için alternatif enerji kaynağı arayışlarına gereksinim duyulmaktadır. Bu sebeple doğada atıl halde bulunan sığırkuyruğu bitkisi biyokütle enerji kaynağı olarak kullanılmıştır. Yapılan deneysel çalışmada sığırkuyruğu bitkisinden piroliz yöntemi ile pirolitik yağ üretimi yapılmıştır. Deneyler esnasında optimum üretim değerlerine ulaşabilmek için 400, 450, 500, 550 °C üretim sıcaklıklarında, 0,5, 1, 1,5 L/dak itici azot (N2) gazı akış hızı ve 5, 10, 15 °C/dak ısıtma hızı değerleri altında incelenmiştir. Yapılan deneyler neticesinde en verimli üretim değerleri 500 °C sıcaklıkta, 0,5 L/dak itici azot (N2) gazı akış hızında ve 10 °C/dak ısıtma hızında olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçları ise 40 °C'deki kinematik viskozitesi 2,60 mm2/sn, yoğunluğu 1,1358 g/cm3, kükürt oranı ağırlıkça %0,17 ve su oranı ağırlıkça %3 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Developing technology creates a high energy need and it is necessary to seek alternative energy sources in order to meet this high energy need. For this reason, cattle tail plant, which is inactive in nature, has been used as an energy source. In the experimental study, it was aimed to produce pyrolytic oil from cattle tail plant by pyrolysis method. In order to achieve optimum production values during experiments, 0.5, 1, 1.5 L / min propellant nitrogen (N2) gas flow rate and 5, 10, 15 ° C/min heating at 400, 450, 500, 550 ° C temperatures It was examined under speed values. As a result of the experiments, it was determined that the most efficient production values were at 500 ° C temperature, 0.5 L / min propellant nitrogen (N2) gas flow rate and 10 ° C/min heating rate. Analysis results found that its kinematic viscosity at 40 ° C was 2.60 mm2/sec, its density was 1.1358 g/cm3, the sulfur rate was %0.17 and the water ratio was %3.