İşin anlamının performans üzerindeki etkisinde işte mutluluk ve psikolojik dayanıklılığın rolü: Doktorlar üzerine bir araştırma
The role of happiness at work and psychological resilience in the relationship of meaning of work and performance: A research on doctors
  1. Tez No: 677937
  2. Yazar: FATİH SOBACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA POLATCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Örgütlerin en önemli kaynağı olan insanın, bu kaynaklığı yerine getirebilmesi ve iyi bir performans sergilemesi için işine ve içsel dünyasına dönük bazı özelliklere sahip olması önem arz etmektedir. Bu özelliklerin başında anlamlı bir iş, işten duyulan mutluluk ve psikolojik dayanıklılık sayılabilir. Bu kapsamda çalışmanın amacı, işin anlamının iş performansı üzerindeki etkisinde işte mutluluk ve psikolojik dayanıklılığın aracılık rolünü incelemektir. Covid-19 küresel salgınına denk gelen dönemde gerçekleştirilen çalışmanın verileri Tokat'ta kamu sektöründe çalışan tıp doktorlarından (pilot uygulama için N=70, asıl araştırma için N= 282) toplanmıştır. Yapılan analizlere göre işin anlamı; işte mutluluk, bağlamsal performans, görev performansı ve genel iş performansını pozitif yönde etkilemektedir. Psikolojik dayanıklılık; işte mutluluk, bağlamsal performans ve genel iş performansını pozitif yönde etkilemektedir. İşte mutluluk performansı etkilememekte ve herhangi bir aracı rol üstlenmemektedir. Ulaşılan sonuçlar, işin anlamı ve psikolojik dayanıklılığın, belki de iş hayatlarının en sıkıntılı dönemlerini yaşayan doktorlar açısından önemini net olarak ortaya koymaktadır. Bu sonuçlardan hareketle, psikolojik dayanıklılık ve anlamlı işin örgütler ve çalışanlar açısından son derece önemli birer kaynak olduğu ve bu önemin kriz dönemlerinde varlığını sürdürerek daha da değerli hale geldiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is important for human, who are the most important resource of organizations, to have some characteristics related to their work and inner world in order to fulfill this resource and perform well. At the beginning of these characteristics are the meaning of work, happiness at work and psychological resilience. In this context, the aim of the study is to examine the role of happiness at work and resilience in the effect of the meaning of work on job performance. The data of the study, which was carried out in the period coinciding with the Covid-19 global epidemic, were collected from medical doctors working in the public sector in Tokat (N=70 for pilot application, N=282 for main study). According to the analysis, the meaning of the work has a positive effect on happiness at work, contextual performance, task performance and overall performance. Psychological resilience has a positive effect on happiness at work, contextual performance and overall performance. Happiness at work does not affect performance and does not affect as an mediating. The results clearly reveal the importance of the meaning of work and psychological resilience for doctors who are going through the most difficult periods of their professional life. Based on these results, it can be said that resilience and meaningful work are extremely important resources for organizations and employees, and this importance continues to exist in times of crisis and becomes even more valuable.