Kent mültecilerinin entegrasyon süreci: Ankara / Altındağ örneği
Integration process of urban refugees: Ankara / Altindağ case
- Tez No: 677938
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM GÜZEY KOCATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan günümüze kadar geçen süreçte yaşanan en büyük zorunlu göç hareketi, Suriye'den gerçekleşmiştir. Yaşanan göç hareketinden en çok etkilenen ülke olan Türkiye'ye 2011 yılında yaklaşık 252 kişi gelirken, bu sayı 2020 yılı sonunda yaklaşık 3,6 milyona ulaşmıştır. Bu çalışma, yüksek Suriyeli mülteci nüfusunun entegrasyon süreçleri ile barınma arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında Suriyeli mültecilerin yoğun olarak yaşadığı Altındağ ilçesi -Önder, Ulubey ve Alemdağ mahalleleri- seçilmiştir. Göç ve mülteci entegrasyonu kavramlarının yanı sıra, mültecilerin entegrasyonunun göstergelerinden biri olan barınma konusuna odaklanılarak, Suriyelilerin göçü ve onlara yönelik uygulanan entegrasyon süreçleri incelenmiştir. Örnek mahallelerde 18 Haziran-16 Temmuz 2020 tarihleri arasında 77 hane halkına anket uygulanmış, 4 Suriyeli kanaat önderiyle de derin görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları ve derin görüşmelerden elde edilen bulgular üzerinden, eğitim, sağlık ve istihdam konuları ile ilişkilendirerek barınma sorununun Suriyeli mültecilerin entegrasyon süreçlerine etkisi tartışılmıştır. Sonuç olarak tez; mültecilerin Ankara iline ve incelenen mahallelerine yerleşmelerinin en önemli nedenlerini ortaya koymuştur. Bu mahalleler, mültecilerin sağlık ve eğitim hizmetlerine çok iyi derecede erişim sağlamalarını kolaylaştırmıştır. İstihdam konusunda da mültecilerin %75'i iş bulabilmiş olup mahallelerin yakınındaki Siteler Sanayi Bölgesi birçok kayıt dışı istihdamın oluşmasına yardımcı olmuştur. Barınma açısından sonuçlar ise, mültecilerin kaliteli ve yeterli konutlara erişimde karşılaştıkları zorluklara ışık tutmuştur. Ancak mahallenin fiziksel yapısının eski olması nedeniyle mültecilere düşük maliyetli konutların sağlanmasında yardımcı olmuştur. Sonuç olarak, bu mahallelerin önceki iç göçleri de barındırma ve entegre etmede rolü olduğu gibi, Suriyeli mültecilerin Ankara kentine entegrasyonu anlamında olumlu bir geçiş olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the end of the Second World War, the largest forced migration movement was due to the war in Syria. Turkey was the most affected country by the migration that began with the arrival of 252 refugees in 2011 and increased considerably to nearly 3.6 million by the end of 2020. This study aims to study the relationship between the integration processes of the high Syrian refugee population and the housing problem. The Altındağ district -Önder, Ulubey, and Alemdağ neighborhoods- where Syrian refugees live densely were selected within the scope of the study. Besides the concepts of migration and refugee integration, the immigration of Syrians and the integration processes applied to them were examined, focusing on housing, which is one of the indicators of the integration of refugees. Between 18th June-16th July 2020, 77 households were surveyed and in-depth interviews were conducted with 4 Syrian opinion leaders in the sample area. Based on the findings got from the survey and in-depth interviews, the effect of the housing problem on the integration processes of Syrian refugees was discussed by associating it with the issues of education, health, and employment. As a result, the thesis reveals the most important reasons for settling refugees in Ankara and the studied neighborhoods. These neighborhoods have facilitated very good access to health and education services for refugees. Regarding employment, 75% of the refugees could find jobs, and Siteler Industrial Zone near the neighborhoods helped create much informal employment. In terms of housing, the results shed light on the difficulties refugees face in accessing quality and adequate housing. However, the old physical structure of the neighborhood helped to provide low-cost housing for refugees. On the other hand, just as these neighborhoods played a role in hosting and integrating previous internal migrations, these neighborhoods are considered a positive transition to integrate the Syrian refugees into the city of Ankara.