Türkiye ve Japonya örgün eğitiminde somut olmayan kültürel miras (SOKÜM) yaklaşımları ve periyodik raporlar üzerinden karşılaştırılması
- Tez No: 677980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KASAPOĞLU AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Eastern Linguistics and Literature, Education and Training, Folklore
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Küreselleşme ile birlikte kültürel miras unsurlarının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Bunun üzerine 2003 yılında UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kabul edilmiştir. Bu Sözleşme ile kültürel mirasın korunması, aktarılması ve yaşatılması amaçlanmaktadır. Sözleşme'nin 14. maddesi“Eğitim, Duyarlılığın ve Kapasitenin Güçlendirmesi”başlığı SOKÜM'ün korunmasında ve aktarılmasında eğitimin önemini vurgulamaktadır. SOKÜM unsurlarının örgün eğitim yoluyla öğretilmesi bu unsurların uzun süre sürdürülebilirliğine katkı sağlamaktadır. Kültürel miras unsurlarının eğitim yoluyla korunmasını ve aktarılmasını UNESCO'nun bazı proje ve raporlarıyla da desteklediğini görmekteyiz. Tez çalışmasında Türkiye'nin ve Japonya'nın periyodik raporları üzerinden örgün eğitimde gerçekleştirdikleri çalışmaların neler olduğu araştırılmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde“Kavramsal Çerçeve”kapsamında“UNESCO nedir?, ”UNESCO Kültür Sözleşmeleri“, ”SOKÜM nedir?“, ”SOKÜM ve Eğitim“ ve ”Periyodik Rapor nedir?“ başlıkları yer almaktadır. İkinci bölümde ”Türkiye ve Japonya Eğitim Sistemi“ başlığı altında Türkiye ve Japonya eğitim sistemi incelenmiştir. Genel olarak her iki ülkeye ait mevzuatlar, yönetmelikler, yönergeler ve öğretim programları temel eğitim çerçevesinde detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sonrasında Türkiye'nin ve Japonya'nın eğitim-öğretim programlarının kültür ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ”Türkiye ve Japonya Periyodik Raporları" başlığı örgün eğitim sınırları içerisinde çerçevelenerek incelenmiş ve iki ülke periyodik raporlar üzerinden karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the globalization, cultural heritage elements have faced the danger of extinction. According to this danger, the Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage was adopted by UNESCO. With this Convention, it is aimed to protect, transfer and preserve cultural heritage. The Article 14 of the Convention, entitled“Education, awareness-raising and capacity-building”which emphasizes the importance of the education in the protection and transfer of ICH. Teaching ICH elements through formal education contributes to the sustainability of these elements in the long view. UNESCO supports the protection and transfer of cultural heritage elements through education with some projects and reports. In this thesis, through the Turkey and Japan's periodic reports, it is investigated what studies they have carried out in formal education. This thesis consists of three main chapters. In the first chapter, within the“Conceptual Framework”it is explained under the headings of“What is UNESCO?”,“UNESCO Cultural Conventions”,“What is ICH?”,“ICH and Education”and“What is a Periodic Report?”. In the second chapter, under the title of“Turkey and Japan Education System”, the education system of Turkey and Japan has been examined. The legislation, regulations, directives and curricula of both countries have been examined in detail within the framework of basic education. Afterwards, the relationship between Turkey's and Japan's education programs and culture was evaluated. In the third chapter, the title of“Periodic Reports of Turkey and Japan”was framed within the boundaries of formal education and the two countries were compared through periodic reports.