6306 sayılı kanun kapsamında riskli alan ve rezerv yapı alanlarının detaylı olarak kartal rezerv yapı alanı örneği üzerinden incelenmesi
Detailed examination of risked areas and reserve building areas in the scope of law no 6306 on the example of the kartal reserve building area
- Tez No: 678126
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye, Dünya üzerindeki konumundan dolayı deprem kuşağında bulunmaktadır. Bu doğrultuda geçmişten günümüze kadar belirli aralıklarda ve belirli yıllarda farklı konumlarda farklı şiddet ve büyüklükte depremler oluşmuştur. Türkiye deprem gerçekliğiyle yaşaması gerektiğini kabul etmesi ve bu doğrultuda çeşitli önlemler alması gerektiğini birçok defa acı sonuçlarla test ederek görmüştür. Türkiye'de inşa edilene yapılar için 1999 yılında meydana gelen Gölcük'te gerçekleşen deprem bir milat oluşturmuştur. Bu doğrultuda ilgili akademisyenler ve Bakanlıklar tarafından gerekli çalışmalar sonucunda deprem yönetmeliği hazırlanarak 2007 yılında Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Daha sonra bu yönetmelik çağımızın teknolojik yeniliklerine ve anlayışına modernize edilerek 2018 yılında Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir. Ancak bu yönetmelik Türkiye'de yeni inşa edilecek yapılar için büyük önem atfetse de eski binalar için har hangi bir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu doğrultuda Türkiye'nin yapı stokunun yenilenmesi ve yapıların depreme hazırlıklı hale gelmesi adına kentsel dönüşüm kanunu 2012 yılında yürürlüğe girerek dönüşümün önünün açılması düşünülmüştür. Yapılan çalışmada kentsel dönüşümün mantığı tanımlarla ele alınarak Türkiye ve dünyada tarih içerisindeki ilerleyişi ve gelişiminden, kentsel dönüşümün hangi amaçlarla, hangi yöntemlerle ve hangi bakış açısıyla uygulandığından bahsedilmiştir. 2019 yılında İstanbul ili Kartal ilçesinde bir yapının çökmesiyle meydana gelen olayda çöken binadan ve çevresinde risk teşkil edecek olan binaların öncelikle gözlemsel daha sonrada 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ve Uygulama Yönetmeliği kapsamında karot numunesi alınmış ve donatı sıyırması yapılarak donatıların korozyon oranları belirlenmiş ve çalışmada elde edilen verilerden bahsedilmiştir. Bu çalışma ile birlikte kentsel dönüşüm kanunu ile dönüşümün gerçekleştiği söz konusu bölgenin, Rezerv Yapı Alanı ilan edilme sürecinde hangi bilgi ve belgelere ihtiyaç duyulduğu, ilan edilme safhaları incelenerek akabinde hak sahipliğinin tespiti, hak sahipleri ile anlaşma durumları ve bu doğrultuda yapıların yeniden inşa edilerek mevcut hak sahiplerine teslim aşamalarına ilişkin süreç ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda yapılan bağımsız birimlerin dağıtılması, Rezerv Yapı Alanının tamamlanmasının ardından afetin meydana geldiği bölgede ve çevresinde oluşan gayrimenkullerin değer artış oranları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in the earthquake zone due to its location on Earth. In this direction, earthquakes of different intensity and magnitude have occurred at certain intervals and at different locations in certain years from past to present. To accept that reality and must live with the earthquake in Turkey should take various measures in this direction by testing that has seen many times with painful consequences. For structures built in Turkey until that occurs in Gölcük earthquake that occurred in 1999 constituted a turning point. In this direction, as a result of the necessary studies by the relevant academicians and the Ministries, the earthquake regulation was prepared and entered into force after being published in the Official Gazette in 2007. Later, these regulations were modernized to understanding our age of technological innovation and in 2018 Turkey earthquake Building Regulations came into force. However, this important regulations atfets de ha for old buildings for new structures to be built in Turkey does not have any validity. In this regard, on behalf of Turkey's building stock to become prepared for earthquakes in 2012. Renovation and construction of urban transformation law is intended to pave the way for the conversion by entering into force. Made by considering the logic definition of the urban transformation in Turkey and the world of work in the history of progress and development, the purposes for which the urban transformation, which has been mentioned that the implementation of the terms of the methods and points of view. In the event that occurred with the collapse of a building in Kartal district of Istanbul province in 2019, first observational and then the core sample of the buildings that will pose a risk from the collapsed building and its surroundings, and then within the scope of the Law and Implementation Regulation on the Transformation of Areas Under Disaster Risk No. 6306, the reinforcement was stripped and the corrosion rates of the reinforcement were determined and The data obtained in the study were mentioned. With this study, with the urban transformation law, the information and documents needed in the process of declaring the region, where the transformation takes place, in the process of declaring the Reserve Building Area, is examined, and then the determination of the right ownership, the agreement with the right holders and the reconstruction of the structures accordingly. The process regarding the delivery stages to the owners has been discussed. At the end of the study, after the distribution of the independent units and the completion of the Reserve Building Area, the value increase rates of the real estates in and around the region where the disaster occurred were examined.