Okul öncesi öğretmenlerinin özgecilikleri ile mesleki tatminleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool teachers' altruism and professional satisfaction
  1. Tez No: 678381
  2. Yazar: HANDE SEZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ARCAGÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın temel amacı okul öncesi öğretmenlerinin özgecilik ve mesleki tatmin düzeylerini belirlemek, özgecilikleri ve mesleki tatminleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve ortaya koymaktır. Araştırmaya katılan okul öncesi öğretmenlerine İşmen-Gazioğlu ve Yıldız (2006) tarafından geliştirilen“Öğretmen Özgeciliği Ölçeği”, Weiss, Davis, England ve Lofguist (1967) tarafından geliştirilmiş olup Baycan (1985) tarafından Türkçeye çevrilen“Minnesota İş Doyum Ölçeği”ve demografik bilgilerin belirlenmesi amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini Mardin ilinde görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini, Mardin ilinde görev yapan ve basit seçkisiz örnekleme yoluyla seçilmiş olan 287 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmaya katılan okul öncesi öğretmenlerinin özgecilikleri ve mesleki tatminleri yaş, mesleki kıdem, medeni durum ve meslek tercih durumları yönünden araştırılmıştır. Verilerin analiz sürecinde nicel analiz yöntemleri kullanılmıştır. SPSS paket programı yardımı ile okul öncesi öğretmenlerinin özgecilik ve mesleki tatmin düzeyleri, bu düzeylerin çeşitli değişkenler açısından anlamlı bir fark gösterip göstermediği ve özgecilik ile mesleki tatmin arasındaki ilişki istatistiksel testler ile sınanmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin özgecilik ve mesleki tatminlerinin yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Genel anlamda yaş, mesleki kıdem, meslek tercih durumu ve medeni durum değişkenlerinde anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Ancak Öğretmen Özgeciliği Ölçeğinin bağışta bulunma alt boyutunda mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı bir farklılık görülmüştür. Ayrıca mesleki tatminin meslek tercih durumu ile anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin özgecilikleri ile mesleki tatminleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the altruism and professional satisfaction levels of preschool teachers, to determine and reveal the relationship between their altruism and professional satisfaction. The“Teacher Altruism Scale”developed by İşmen-Gazioğlu and Yıldız (2006), the“Minnesota Job Satisfaction Scale”developed by Weiss, Davis, England and Lofguist (1967) and translated into Turkish by Baycan (1985) and demographic information were given to the preschool teachers participating in the research.“Personal Information Form”was applied to determine the The universe of the research consists of pre-school teachers working in the province of Mardin. The sample of the study consisted of 287 preschool teachers working in the province of Mardin and selected by simple random sampling. The altruism and professional satisfaction of the preschool teachers who participated in the research were investigated in terms of age, professional seniority, marital status and career preference. Quantitative analysis methods were used in the analysis process of the data. With the help of SPSS package program, pre-school teachers' altruism and professional satisfaction levels, whether these levels show a significant difference in terms of various variables, and the relationship between altruism and professional satisfaction were tested with statistical tests. As a result of the research, it was seen that the pre-school teachers' altruism and professional satisfaction were at a high level. In general, no significant difference was observed in the variables of age, professional seniority, profession preference status and marital status. However, a significant difference was observed in the donating sub-dimension of the Teacher Altruism Scale according to the variable of professional seniority. In addition, it was determined that professional satisfaction showed a significant difference with the choice of profession. It was concluded that there is a positive and significant relationship between the altruism of preschool teachers and their professional satisfaction.