Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının bilimsel araştırma ve bilim insanına yönelik metaforik algıları
The metaphorical perceptions of social studies teacher candidates on scientific research and scientist
  1. Tez No: 678427
  2. Yazar: TUĞÇE SEMİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN TUNÇ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının bilimsel araştırma ve bilim insanı kavramlarına yönelik algılarını belirlemektir. Araştırmada sosyal bilgiler öğretmen adaylarının bilimsel araştırma ve bilim insanına yönelik metaforik algılarını belirlemek amacıyla nitel araştırma yaklaşımlarından olgu bilim araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırma sosyal bilgiler öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 145 kişi ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak birinci kısmında katılımcıların demografik değişkenlerini belirlemeye yönelik sorulara, ikinci kısmında ise“Bilimsel araştırma… gibidir, çünkü ….”ve“Bilim insanı…… gibidir, çünkü……”cümle kalıbına yer verilen yarı yapılandırılmış form ve Chambers (1983) tarafından geliştirilen 'Bir Bilim İnsanı Çiz Testi' kullanılmıştır. Araştırma bulguları olarak sosyal bilgiler öğretmen adaylarının“bilimsel araştırma”kavramına yönelik yöntem, bilimin doğası ve yanılgılar kategorilerinde,“bilim insanı”kavramına yönelik kişisel özellikler, mesleki özellikler, çalışma ortamı ve kullandığı araçlar ve model bilim insanı olmak üzere 7 farklı kategori altına yerleştirilen 227 farklı metafor oluşturduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının bilimsel araştırma kavramına yönelik algıları yöntem, bilimin doğası ve yanılgılardır. Öğretmen adayları bilimin doğasına yönelik bazı kavram yanılgılarına sahiptir. Bilim insanı kavramına yönelik algıları ise kişisel özellikleri, mesleki özellikleri, çalışma ortamı ve kullandığı araçlara yönelik algılar olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the perceptions of teacher candidates towards the concepts of scientific research and scientist. In the study, the phenomenological research pattern was used from qualitative research approaches to determine the metaphorical perceptions of social studies teacher candidates towards scientific research and scientist. The research was conducted with 145 people studying in the Department of social studies teaching. In the first part, as a data collection tool, participants ask questions about determining demographic variables, and in the second part,“scientific research ... is like ... because....”and the“scientist is like...... because......”the semi-structured form that is included in the sentence pattern and the 'draw a scientist test' developed by Chambers (1983) was used. Research findings of social studies teacher candidates as“scientific research”towards the concept of the method, nature of Science and the characteristics and categories of misconceptions,“scientist”towards the concept of personal characteristics, occupational characteristics, work environment and models created and placed under 7 different categories including used vehicles, it is revealed that scientists are 227 different metaphor. According to the results of the research, the perceptions of teacher candidates towards the concept of scientific research are method, nature of science and misconceptions. Candidates for teachers have some misconceptions about the nature of science. His perceptions of the concept of a scientist were identified as perceptions of his personal characteristics, professional characteristics, working environment and the tools he uses.