Ön lisans öğrencilerinin akıllı telefon güvenlik farkındalığı
Smartphone security awareness of students of associate degree
- Tez No: 678467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Teknoloji her geçen gün ve hatta her saniye gelişmeye devam ederken, kullanımı da bir o kadar artmakta olan akıllı telefonlar gündelik hayatın vazgeçilmezi olmuştur. Günlük vaktinin yarıdan fazlasını akıllı telefonlarla geçirmeye başlayan insanlar, olası tehdit ve tehlikeleri kimi zaman göz ardı etmektedir. Bu durum, mevcut risklere karşı farkındalık oluşturulması gereğini doğurmuştur. Bu araştırmanın amacı, ön lisans öğrencilerinin akıllı telefon güvenlik farkındalığı düzeylerini belirlemek ve akıllı telefon güvenlik farkındalığının bazı demografik değişkenlere göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya çıkarmaktır. Ayrıca ön lisans öğrencilerinin akıllı telefon güvenlik farkındalığı ile dijital okuryazarlıkları arasında nasıl bir ilişki olduğunun ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda ilk olarak Akıllı Telefon Güvenlik Farkındalığı Ölçeği geliştirilmiştir. Ölçek tek boyutta toplanan dokuz maddeden oluşmaktadır ve toplam varyansın %39,6'sını açıklamaktadır. Ölçeğe ait güvenirlik katsayısı ise 0,78 olarak tespit edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, iki meslek yüksekokulunda eğitim öğretim hayatına devam eden toplam 612 ön lisans öğrencisi oluşturmuştur. Veriler, çevrimiçi ortamda ve gönüllülük esasına dayalı olarak toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; ön lisans öğrencilerinin akıllı telefon güvenlik farkındalık düzeyi yüksek olarak bulunmuştur. Akıllı telefon güvenlik farkındalığı ile cinsiyet, güvenlik yazılımı kullanma, bilgi güvenliği eğitimi alma, kişisel verilerinin gizliliği ve korunması hakkında endişe duyma değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Akıllı telefon güvenlik farkındalığı ve akıllı telefona sahip olma süresi arasında da anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ancak güvenlik problemi yaşama ve bilişim teknolojileri kullanma yeterliği durumlarına göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Akıllı telefon güvenlik farkındalığı ve dijital okuryazarlık arasında pozitif yönde anlamlı ve orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Gelecek çalışmalar, araştırma kapsamında geliştirilen ölçeği kullanarak ve sonrasında verilecek farkındalık eğitim ve seminerleriyle akıllı telefon güvenlik farkındalığı düzeyinin artırılmasını hedefleyebilir.
Özet (Çeviri)
While technology continues to develop day by day and even every second, smartphones, whose usage is increasing so much, have become indispensable for daily life. People who start to spend more than half of their daily time with smartphones sometimes ignore possible threats and dangers. This situation necessitated raising awareness against existing risks. The aim of this research is to determine the smartphone security awareness levels of associate degree students and to reveal whether smartphone security awareness differs significantly according to some demographic variables. In addition, it is aimed to reveal the relationship between the smartphone security awareness of associate degree students and their digital literacy. In this direction, first, the Smartphone Security Awareness Scale was developed. The scale consists of nine items collected in one dimension and explains 39.6% of the total variance. The reliability coefficient of the scale was determined as 0.78. The sample of the research consisted of 612 associate degree students who continue their education in two vocational schools. Data were collected online and on a voluntary basis. According to the findings; the level of smartphone security awareness of associate degree students was found to be high. There was no significant difference between smartphone security awareness and gender, security software usage, information security training, concern of privacy and protection of personal data. There was also no relationship between smartphones security awareness and smarpthone usage time. However, significant differences were found in terms of having security problems and IT levels. Furthermore, a positive, significant and moderate relationship was found between smartphone security awareness and digital literacy. Future studies may aim to increase the level of smartphone security awareness by using the scale developed within the scope of the research. Smartphone security awareness trainings and seminars will be useful.