Kırmızı biberlerde aflatoksin niceliğinin ozonla azaltılması
  1. Tez No: 67865
  2. Yazar: FATMA İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Kırmızı biber ülkemizde yetiştirilen ve Türkiye ekonomisi için büyük önemi olan ürünlerin başında gelmektedir. Halk sağlığı ve ihracatımız için kırmızı biberin mutojenik ve toksik açıdan güvenli üretimi gerekmektedir. Ancak, yapılan araştırmalarda biberlerin, toksik maddelerin başında gelen aflatoksinler ile sağlık riski taşıyacak düzeyde bulaşmış oldukları görülmektedir. Bu çalışmada, ozonun yüksek oksidasyon gücünden ve güçlü bir dezenfektan olma özelliğinden yararlanılarak aflatoksinler inaktive edilmiştir. Kırmızı biber örneklerinin tesbit edilen aflatoksin konsantrasyonları ve nem içeriğine göre değişik ozon konsantrasyonları (16, 33, 66 mg/L) ve işlem süreleri (7.5, 15, 30, 60 dakika) belirlenmiştir. Kırmızı pul biberde ozon konsantrasyonu 33 mg/L ve işlem süresi 60 dakikada aflatoksin Bı %80, kırmızı parça biberde ozon konsantrasyonu 66 mg/L ve işlem süresi 60 dakikada aflatoksin Bı %93 azaltılmıştır. Bu işlemler uygulanırken kalitenin korunmasına özen gösterilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our country, being grown red pepper comes at the head of the most important products for economy of Turkey. For the public health and exports, red pepper must be produced safe to include mutagenic and toxic microorganism. However, having been done investigations show red pepper cany the action level for health risks with the most toxic anatoxin contamination. In this study, making use of ozone's high oxidizing power and also its very powerful disinfectant properties, detoxification of aflatoxin have been obtained. According to confirmed aflatoxin concentration and moisture content of red pepper samples, different ozone concentrations (16, 33, 66 mg/L) and exposure time (7.5, 15, 30, 60 min.) were determined. The reduction of aflatoxin Bi achieved with scaled red pepper was 80% after exposure to 33 mg/L of ozone for 60 minute. In addition, 66 mg/L of ozone is reported to reduce aflatoxin Bi levels 93% in red pepper after treatment for 60 minute. While various conditions of ozone concentration and exposure time was being used, the protection of quality has been considered. vu