Örgütsel adalet ve örgütsel güven algılarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerine etkisi: Yunak ve Çeltik ilçelerindeki ilköğretim ve ortaöğretimde çalışan öğretmenlere yönelik araştırma
The effect of organizational justice and organizational trust perceptions on organizational citizenship behavior: research for teachers working in primary and secondary education in Yunak and Çeltik districts
  1. Tez No: 678737
  2. Yazar: MURAT AKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yapılan bu araştırmada Yunak ve Çeltik ilçelerinde görev yapan ilköğretim ve orta öğretim kurumlarında görevli öğretmenlerde örgütsel adalet ve örgütsel güven algılarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Yunak ve Çeltik ilçelerinde bulunan ilköğretim ve orta öğretim kurumlarında görev yapan 173 kadın ve 138 erkek olmak üzere toplam 311 öğretmen katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde kişisel bilgi formunun yanında“Örgütsel Adalet Ölçeği”,“Örgütsel Güven Ölçeği”ve“Örgütsel Vatandaşlık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 22:0 programında Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study, it was aimed to examine the effects of organizational justice and organizational trust perceptions on organizational citizenship behaviour of teachers who work in primary and secondary schools in Yunak and Çeltik districts. A total of 311 teachers, including 173 females and 138 males, working in primary and secondary schools in Yunak and Çeltik districts participated in the study. In the data collection process of the research, 'Organizational Justice Scale', 'Organizational Trust Scale' and 'Organizational Citizenship Scale' were used in addition to the personal information form. In the analysis of the data obtained in the study, Multiple Linear Regression Analysis was used in SPSS 22:0 program.